English
العربية
Online
Hizmetler

DUYURU


ASKIYA ALMA REJİMİ HAKKINDA


Sayın Üyemiz,

Ekonomi Bakanlığı  İthalat Genel Müdürlüğü'nden gelen yazıda, Sanayicimizin ihtiyaç duyduğu hammadde ve yarı mamul niteliğindeki sanayi ürünlerine ilişkin her yıl 1 Ocak ve 1 Temmuz tarihlerinde yürürlüğe girecek şekilde yapılan askıya alma, üretim tüketimi karşılamayan ürünlerde ise kota başvuruları, ülkemiz temsilcilerinin de yer aldığı bir toplantıda Avrupa Komisyonu tarafından müzakere edilerek karara bağlanmakta olduğu belirtilmektedir.
Bu çerçevede;
-   Sanayicimiz tarafından kullanılan ve AB ve Türkiye'de yeterli üretimi olmayan hammadde veya yarı mamul niteliğindeki eşya için tarife kontenjanı açılması ya da bu ürünlerin gümrük vergilerinin askıya alınmasına ilişkin başvuruların en geç 15/08/2017 tarihine kadar Ekonomi Bakanlığına intikal ettirilmesi gerekmektedir.
Sanayicimizin EK-1 ve EK-2'de yer alan listeyi özellikle incelemesi önem arz etmektedir. Bu listede, sanayicimizden talep gelmesi halinde tarife kontenjanı açılması ihtimali yüksek olan ürünler yer almaktadır.
 
-    Ek 3'de yer alan hali hazırda gümrük vergisi askıya alınmış eşyayı üreten ve bu ürünlerin askıya alma listesinden çıkarılmasını talep eden sanayicilerimizin ise en geç 01/11/2017 tarihine kadar Ekonomi Bakanlığına taleplerini iletmeleri gerekmektedir.
 
-    Ayrıca, AB ya da Türk firmalarınca 01/07/2018 tarihinden itibaren gümrük vergilerinin askıya alınması veya tarife kontenjanı uygulanması talep edilen eşyaya ilişkin liste Aralık ayı içerisinde  http://www.ekonomi.gov.tr/portal/url/bta adresinde yayımlanacaktır. Bu ürünlere ilişkin itiraz ya da eş başvuruların Ekonomi Bakanlığına en geç 01/01/2018 tarihine kadar intikal ettirilmesi gerekmektedir.
Başvuruların işleme konulabilmesi için en geç yukarıda belirtilen tarihlere kadar Ekonomi Bakanlığı'ndan evrak kayıt numarası almış olması gerekmektedir. Başvurulara ilişkin formlara yukarıda yer alan linkten ulaşılabilmektedir.
Bilgilerinize sunulur.
Not: Askıya alma sistemine ilişkin detaylı bilgi için 2017/1 sayılı İthalat Tebliği'nin 7 nci Kısım 2 nci Bölümü incelenebilecektir.


İlgili Kişilerin İletişim Bilgileri :
Kimyasallar, Maden-Metal ve Tekstil Hammaddeleri:
 -   Bekir Sıddık KIZMAZ  Uzman         
T: 0312 204 95 76   E :kizmazb@ekonomi.gov.tr
-   Merve BAYATA             Uzman Yrd. 
T: 0312 204 95 75   E: mbayata@ekonomi.gov.tr
-   Ekin Deniz TİMUR        Uzman Yrd. 
T: 0312 204 92 91   E:timured@ekonomi.gov.tr


Elektrik-Elektronik, Otomotiv ve Makine Ara Malları:
- Ömer Furkan YÜKSEL    Uzman Yrd.
T: 0312 204 95 94   E: yukselof@ekonomi.gov.tr

- Murat Özmen                    Uzman Yrd.
T: 0312 204 99 38  E: ozmenm@ekonomi.gov.tr

 

EKLER:

 

EK-1

EK-2

EK-3

 ARAMA

DÖKÜMANTASYON


    DUYURU .doc Olarak İndir     Sıkıştırılmış .zip Olarak Tümünü İndir
Eklenme : 07 Ağustos 2017 Pazartesi
Görüntülenme Sayısı : 3862
Sayfayı Yazdır
Arkadaşınla Paylaş
Facebook ile paylaş Twitter ile paylaş
Anasayfaya Git Geri Git

BİLGİ ALMA   Mail Listemize Kayıt Olmak İçin Mail Adresini Giriniz.

 TOBB Rss      Rss      Bilgi Edinme Kanunu      İletişim