English
العربية
Online
Hizmetler

HABER


FİRMALAR MAĞDUR EDİLMESİN


Taşeron Şirketlerin Sorunları GTO'da Masaya Yatırıldı

 

 

Gaziantep Ticaret Odası (GTO) üyelerinin faaliyet gösterdikleri alanlarda yaşanan sorunların ve gelişmelerin konuşulduğu sektörel istişare toplantıları devam ediyor. Bu çerçevede GTO'da düzenlenen toplantıda gündemde yerini koruyan taşeron işçilerin kadroya alınmasının firmalar açısından yaratacağı sıkıntılar değerlendirildi. 

 

Gaziantep Ticaret Odası'nda sektörel toplantılar hız kesmeden devam ediyor. GTO üyelerinin faaliyet gösterdikleri alanlarda yaşanan sorunlar ile sektörel gelişmelerin konuşulduğu "SEKTÖREL İSTİŞARE TOPLANTILARI" kapsamında 40 No.lu Turizm-Otel-Güvenlik-Organizasyon ve Danışmanlık Faaliyetleri Meslek Komitesinin öncülüğünde taşeron işçilere kadro verilmesine izin verecek yasanın çıkmasıyla özel sermaye kuruluşlarının bu yasa karşısında uğrayacağı sosyal ve ekonomik zarar ele alındı. 

 

Toplantıda, taşeron firmalarda çalışan personelin daha iyi koşullarda geçecek olmalarından memnun olunduğu, bununla birlikte faaliyetleri sona erecek şirket ve firmaların kaygılarına dikkat edilerek gerekli tedbirlerin alınmasının elzem olduğu belirtildi.

 

Ayrıca, işletmeleri ve çalışanları mağdur etmeyecek şekilde sosyal barış içinde bir düzenleme yapılmasının kaçınılmaz olduğu belirtilerek kamu kurumlarına bağlı işyerlerinde ihale yoluyla hizmet sunmaya çalışan taşeron firmaların çok cüzi kârlarla hizmet verdiği dile getirildi.

 

GTO Meclis üyeleri Bülent Bakbak ve Özcan Akcan'ın başkanlığı ettiği toplantıda; sektör temsilcileri firmaların kurumlarla imzaladıkları sözleşmeler üzerinde ödedikleri harç ve damga vergilerinin firmalara ödenmesi, firmaların SGK prim ve banka borçlarının yapılandırılması, işletmelerin nakit akışlarını düzenlemeleri farklı alanda iş kurmalarının sağlanması için geçiş süresi konulması, süreç tamamlanana kadar yeni ihale yapılmaması, kurumlarla taşeron firmalar arasında imzalanan sözleşmelerin feshedilmesi halinde sözleşme üzerinde yer alan ceza bedellerinin firmalara ödenmesi, işçilerin açmış oldukları davalarda esas olan kıdem tazminatlarında işletmelere rücu etmesinin engellenmesi, banka kredilerinde teminat olarak verilen ipoteklere çözüm getirilmesi, işletmelerin kuracakları yeni işler için destek sağlanması, firmaların almış oldukları iş bitirme belgelerini farklı sektörlerde de kullanabilmelerine imkân sağlanması,  açıklamalardan sonra bankalar tarafından firmalara teminat mektubu verilmemesi konularında görüş alış verişinde bulunuldu.

 

Toplantı sonunda, taşeron işçilere kadro verilecek olunmasından dolayı çıkarılacak yasada iş dünyasının ve firmaların kaygılarının dikkate alınmasının önemli olduğu vurgulandı.

 ARAMA

DÖKÜMANTASYON


Görüntüle   İndir

    HABER .doc Olarak İndir     Sıkıştırılmış .zip Olarak Tümünü İndir
Eklenme : 14 Aralık 2017 Perşembe
Görüntülenme Sayısı : 1374
Sayfayı Yazdır
Arkadaşınla Paylaş
Facebook ile paylaş Twitter ile paylaş
Anasayfaya Git Geri Git

BİLGİ ALMA   Mail Listemize Kayıt Olmak İçin Mail Adresini Giriniz.

 TOBB Rss      Rss      Bilgi Edinme Kanunu      İletişim