English
العربية
Online
Hizmetler

HABER


GTO Başkanı Beyhan Hıdıroğlu Üçüncü Çeyrek Büyüme rakamlarını değerlendirdi


"EKONOMİYE DUYULAN GÜVENLE BÜYÜME SÜRÜYOR"

 

           Gaziantep Ticaret Odası (GTO) Yönetim Kurulu Başkanı Beyhan Hıdıroğlu, Türkiye ekonomisinin üçüncü çeyrekte beklentilerin üzerinde yüzde 11,1 büyüyerek son altı yılın en yüksek çeyreklik büyümesini gerçekleştirdiğini söyledi.

 

TÜİK'in açıkladığı büyüme verilerini değerlendiren GTO Başkanı Hıdıroğlu, "Ülkemiz ekonomisi 2010 yılında bu yana kesintisiz büyüyor. Bu da ülke ekonomisine duyulan güvenle büyümenin sürdürdüğünü gösteriyor." dedi.  

 

Üçüncü çeyrek büyüme rakamlarının ilk ve ikinci çeyrekte olduğu gibi iş dünyasında büyük bir memnuniyet yarattığını belirten Gaziantep Ticaret Odası (GTO) Yönetim Kurulu Başkanı Beyhan Hıdıroğlu, "TÜİK tarafından açıklanan verilere göre ülkemiz ekonomisi üçüncü çeyrekte yüzde 11,1 büyüdü. Yıllık bazda yüzde 9,2 ile başlayan büyüme trendi döviz kurlarındaki oynaklık gibi birçok şoka rağmen 7 yıldır kesintisiz sürüyor. Ekonomik büyümedeki yukarı yönlü ivme, 2002-2016 döneminde sadece küresel krizin etkilerinin görüldüğü 2009'da aşağıya yönlü oldu. 2010 yılından sonra yaşanan tüm şoklara ve olumsuzluklara rağmen büyümesini istikrarlı şekilde sürdürmesi iş dünyası olarak bizleri mutlu ediyor.

 

Küresel krizin başladığı 2008 yılında yüzde 0,7 büyümeyi başaran ülkemiz krizin etkisinin devam ettiği 2009 yılında yüzde 4,8 daraldı. Daha sonraki süreçte kesintisiz büyüme göstererek 2010 yılında yüzde 9,2 büyümeyle küresel krizin etkilerini sildi. Son olarak açıklanan üçüncü çeyrek büyüme rakamları ile önümüzdeki dönemlere ait umutlarımızı arttırmaktadır." şeklinde konuştu.

 

GTO Başkanı Hıdıroğlu, geçtiğimiz günlerde uluslararası kuruluşların Türkiye'nin büyümesine kayıtsız kalmayarak, Türkiye ekonomisine yönelik büyüme tahminlerini güncellediğini dikkat çekerek yaptığı açıklamada daha sonra şunları söyledi:

 

"Ülkemiz bu performansıyla dünya ülkelerini geride bırakarak üçüncü çeyrekte en hızlı büyüyen ekonomi oldu. Bu yüksek büyümeye imalat sanayii yüzde 15,2 oranında katkı yaptı. Hükümetimizin ve Kredi Garanti Fonu (KGF)'nin teşvikleriyle büyümede güçlü bir artış oldu. Ekonomiye duyulan güvenle büyüme sürüyor. Ülke olarak dünyada sayılı yüksek büyüme temposunu sürdüren ülke olmak istiyorsak ve sürdürülebilir büyüme için yapısal ve ekonomik reformların uygulanması şart. Artık büyümenin kalitesi ve devamlılığına odaklanmalıyız. Bunun yolu katma değeri yüksek bir üretim modelinden geçiyor."

 ARAMA

DÖKÜMANTASYON


Görüntüle   İndir

    HABER .doc Olarak İndir     Sıkıştırılmış .zip Olarak Tümünü İndir
Eklenme : 11 Aralık 2017 Pazartesi
Görüntülenme Sayısı : 1196
Sayfayı Yazdır
Arkadaşınla Paylaş
Facebook ile paylaş Twitter ile paylaş
Anasayfaya Git Geri Git

BİLGİ ALMA   Mail Listemize Kayıt Olmak İçin Mail Adresini Giriniz.

 TOBB Rss      Rss      Bilgi Edinme Kanunu      İletişim