English
العربية
Online
Hizmetler

HABER


GTO, "Renk ve Trend Semineri" düzenledi


GTO Yönetim Kurulu Başkanı Hıdıroğlu: "MARKALI ÜRÜN İHRACATINI ARTIRMAK İÇİN TASARIM, MODA VE KALİTEYE YATIRIM YAPMALIYIZ"

 

Gaziantep Ticaret Odası (GTO), triko ve hazır giyim sektörü temsilcilerinin katılımıyla "Renk ve Trend Semineri" düzenledi.

 

Triko ve hazır giyim sektörünün büyük ilgi gösterdiği seminerde,  moda tasarımcısı Özlem Süer gelecek yılların renk eğilimlerini analiz etti.

 

Seminerin açılışında konuşan Gaziantep Ticaret Odası (GTO) Yönetim Kurulu Başkanı Beyhan Hıdıroğlu, Gaziantep'in triko ve hazır giyim sektörünün önemli merkezlerinden biri olduğunu, aynı zamanda bu iki sektörün Gaziantep ekonomisinin gizli kahramanı olduğunu söyledi.

 

Hem üretim hem de ihracat açısından birçok sektörde "Türkiye lideri olan" kentin triko ve hazır giyim sektöründe de önemli bir kapasiteye sahip olduğuna dikkat çeken GTO Başkanı Hıdıroğlu, "Tekstil sektörü ülkemizin en eski sanayi alanlarından birisidir. Anadolu'daki tekstil dokumacılığının tarihi Hitit ve Asur dönemlerine kadar uzanır. Gaziantep'in bugün bu kadar başarılı bir sanayi kenti olmasının temelinde de tekstil sektörü vardır. Tekstil bu kentin en önemli ekmek kapısıdır.

 

Makine halısında, iplikte, non-woven (dokunmamış) kumaşta lider konumda olmamızın sebebi tekstil sanayiinde sahip olduğumuz güçlü ve zengin üretim kültürüdür. Triko ve hazır giyim sektörü Gaziantep ekonomisinin gizli kahramanıdır. Parlatılması gereken bir cevherdir. Hepimiz bu cevheri parlatmanın yollarını biliyoruz. Bir tek yol var o da katma değer yaratmak." dedi.

Küresel hazır giyim pazarının 2023 yılında 740 milyar dolara ulaşmasının beklendiğini, ülkemizin hedefinin 52 milyar dolar olduğuna vurgu yapan GTO Başkanı Hıdıroğlu, " Avrupa pazarındaki en büyük rakibimiz olan ve marka ürünleriyle küresel pazarda söz sahibi olan İtalya giyim ihracatında kilo başına 50 dolar, ülkemiz ise 20 dolar kazanmaktadır. Bunun yanında ucuz işgücü maliyetlerinden dolayı rekabet avantajına sahip Asya ülkeleri var. Çin'de işçilik ücretleri artmaya başladı. Bu nedenle önümüzdeki dönemde Çin'in dünya hazır giyim ihracatında aldığı payın gerileyeceği, buna karşılık ucuz işgücüne sahip diğer Asya ülkelerinin payının artacağı tahmin ediliyor. Bunun yanında teknolojik gelişmeler hız kesmiyor. Yeni kumaş türleri, üç boyut teknolojisi kullanılarak yapılan tasarımlar, giyilebilir teknolojinin her unsuru modayı yeniden şekillendiriyor. Ayrıca sektör istihdam yaratma noktasında çok önemli bir alan. Sektörün kalifiye eleman ile ilgili ciddi sıkıntısının giderilmesine katkıda bulunabilmek için Gaziantep Hacı Sani Konukoğlu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde triko bölümü açtık. Değer yaratabilme sürecinde, moda ve trend belirlemede öncü markalar yaratılması çok önemli. Katma değeri yüksek olan marka ürün ihracatını artırabilmek için tasarım başta olmak üzere moda ve kaliteye daha fazla yatırım yapmalıyız. Bugün dünya halı modasını belirleyen kentimizin yarın için hedefi triko modasını belirlemek olmalı." şeklinde konuştu.

 

"Renk ve Trend Semineri"ne konuşmacı olarak katılan moda tasarımcısı Özlem Süer, gelecek yılların renkleri ve modası ile ilgili olarak katılımcıları bilgilendirdi.ARAMA

DÖKÜMANTASYON


Görüntüle   İndir

Görüntüle   İndir

Görüntüle   İndir

Görüntüle   İndir

Görüntüle   İndir

    HABER .doc Olarak İndir     Sıkıştırılmış .zip Olarak Tümünü İndir
Eklenme : 21 Aralık 2017 Perşembe
Görüntülenme Sayısı : 1689
Sayfayı Yazdır
Arkadaşınla Paylaş
Facebook ile paylaş Twitter ile paylaş
Anasayfaya Git Geri Git

BİLGİ ALMA   Mail Listemize Kayıt Olmak İçin Mail Adresini Giriniz.

 TOBB Rss      Rss      Bilgi Edinme Kanunu      İletişim