English
العربية
Online
Hizmetler

DUYURU


GTO’DA MESLEKİ YETERLİLİK SINAVLARI DEVAM EDİYOR


SAYIN ÜYEMİZ,


Gaziantep Ticaret Odası (GTO) Mesleki Yeterlilik Merkezi olarak, Tehlikeli ve çok tehlikeli işlerde çalışan Usta, Kalfa ve işçilere, Mesleki Yeterlilik Belgesi verme hizmetlerine bir yenisini daha ekledi,

 

Bilindiği üzere 1 Ocak 2017 tarihinden itibaren işverenlerin, çalışanlarını belgelendirmeleri zorunlu hale getirilmiştir. Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunluluğu bulunan 48 meslekte belgesiz çalışanlar için, iş müfettişleri tarafından denetimler yapılacaktır. Yapılacak olan denetimlerde belgesiz çalışan her bir kişi için işverene 500 TL idari para cezası uygulanacaktır.


GTO olarak, ilimizde tehlikeli ve çok tehlikeli sektörlerde çalışan işçilere yönelik bugüne kadar birçok alanda sınavlar yaptık. Bu sınavlarımıza ilave olarak, geçtiğimiz günlerde yapmış olduğumuz metal saç ve çelik kaynak sınavlarımız ile belgelendirdiğimiz aday sayımıza, yenilerini eklemiş olduk.


Bilindiği üzere, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın 5544 sayılı Kanun kapsamında çıkarmış olduğu tebliğlerde Metal, İnşaat, Doğalgaz, Otomotiv, Elektrik ve Elektronik sektörlerinde "Mesleki Yeterlilik Belgesi" zorunlu hale getirilmiştir.


Gaziantep Ticaret Odası olarak, Bakanlığın Zorunlu hale getirdiği mesleklerde, yetkilendirilmiş kuruluşlar aracılığı ile sınavlar gerçekleştirmekteyiz. Bu sınavlarda başarılı olan adaylarımıza, bugüne kadar birçok belgelendirme yapmış bulunmaktayız.


MYK Mesleki Yeterlilik Belgeli kişileri istihdam eden işverenlerin ,48 aya kadar "İşveren Prim Desteği" Bakanlık tarafından karşılanmaktadır. Sınava girecek adayların sınav+belge ücretlerinin tamamı 2017 yılı sonuna kadar işsizlik sigorta fonundan karşılanacaktır.Hem belgesiz çalışan işçilerimizin, hem de belgesiz çalışanları istihdam eden işverenlerimizin, cezai müeyyidelere maruz kalmamaları için bir an evvel kanuni zorunluluğu yerine getirmeleri gerekmekte olup, bundan böyle belgesi olmayan kişiler çalıştırılmayacaktır.


Bu nedenle, İlimiz genelinde tehlikeli ve çok tehlikeli işlerde çalışanların, Odamız ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği bünyesindeki Mesleki Yeterlilik ve Belgelendirme Merkezi A.Ş. (MEYBEM) işbirliği ile gerçekleştirdiği sınavlarımıza katılarak, bu belgeleri almaları önem arz etmektedir.


Belge almak isteyenlerin Önümüzdeki süreçte Odamızın (ww.gto.org.tr) adresinden sınav takvimimizi takip ederek, GTO Mesleki Yeterlilik Merkezi ile irtibata geçmeleri halinde ivedi şekilde belge almaları sağlanabilecektir. Böylelikle iş kazalarında dünyada 3.sırada olduğumuz Ülkemizde, belgeli ve nitelikli çalışanlar vasıtasıyla bu kazalarının önüne geçilebilecektir.


Konunun önemine binaen; belgesiz çalışanları bulunan firmalarımızın gereğini yerine getirmelerini rica eder, Saygılar sunarız.  

                                                        

İrtibat;
GTO Mesleki Yeterlilik Merkezi
Tel:0 342 220 30 30 (121-123)
 ARAMA

DÖKÜMANTASYON


Görüntüle   İndir

Görüntüle   İndir

Görüntüle   İndir

Görüntüle   İndir

Görüntüle   İndir

Görüntüle   İndir

    DUYURU .doc Olarak İndir     Sıkıştırılmış .zip Olarak Tümünü İndir
Eklenme : 05 Mayıs 2017 Cuma
Görüntülenme Sayısı : 3659
Sayfayı Yazdır
Arkadaşınla Paylaş
Facebook ile paylaş Twitter ile paylaş
Anasayfaya Git Geri Git

BİLGİ ALMA   Mail Listemize Kayıt Olmak İçin Mail Adresini Giriniz.

 TOBB Rss      Rss      Bilgi Edinme Kanunu      İletişim