MESLEKİ YETERLİLİK SINAV ÜCRETLERİNİN İADE ALINMASINA YÖNELİK YENİ DÜZENLEMELER 
 English
العربية
E-GTO Online
Hizmetler

DUYURU


MESLEKİ YETERLİLİK SINAV ÜCRETLERİNİN İADE ALINMASINA YÖNELİK YENİ DÜZENLEMELER


SAYINÜYEMİZ,

5544 sayılı Mesleki Yeterlilik Kanunu gereği Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının yayınlamış olduğu tebliğler doğrultusunda toplamda 48 mesleğe Mesleki Yeterlilik Belge zorunluluğu getirilmiştir.

Bu mesleklerden Tehlikeli ve Çok Tehlikeli İşlerde (Bakanlık tarafından belirlenen) mesleki yeterlilik belgesini almaya hak kazananlar ödenmiş veya teminat gösterilmiş sınav ve belge ücretlerini bir defaya mahsus olarak işsizlik ve sigorta fonundan iade alırlar.


Kişilerin bu teşvikten yararlanmaları için Yetkili Belgelendirme Kuruluşuna ( YBK)
1)Teşvikten yararlanmak istediklerini beyan etmeleri
2)Yetkili kuruluşa bireysel veya üçüncü kişi veya kuruluşlar aracılıyla peşin veya 4734 sayılı ihale kanununa istinaden teminat yolu ile yapmış olmaları gerekir.


İade işlemleri 3 farklı yolla gerçekleştirilmektedir.

  1. Bireysel Başvuru; Sınava girecek adaylar bu teşvikten yararlanmak istediğini beyan ederek sınav başvurusunu Yetkili Belgelendirme Kuruluşu (YBK) ücret tarifesi üzerinden gerçekleştirip adına kesilen faturayı alarak kendi adlarına açılmış hesap iban numaralarını Yetkilendirilmiş Belgelendirme Kuruluşuna (YBK)  bildirmesine ve sınavlarda başarılı olmasına müteakip MYK tarafında sınav ücreti iadesi kişinin kendine yapılır.

 

  1. Tek Nokta Başvurusu; En az 10 ar kişilik gruplar halinde alınan bu başvurularda, sınav ücretinin üçüncü kişi veya kuruluş tarafından YBK'na toplu olarak ödenmesi halinde, yapılacak sınavlarda başarılı olan adaylar için sınav ücreti iadeleri, Bakanlar Kurulunun belirlemiş olduğu üst limit dahilinde YBK'lar tarafından üçüncü kişi veya kuruluşa yapılır.

 

  1. Teminat Yolu İle Başvuru; 4734 sayılı kanun uyarınca teminat yolu ile üçüncü kişi veya kuruluşların ödemesi gereken sınav ve belgelendirme ücretleri toplamı kadar teminat sınav ücretlerinden daha düşük olmamak kaydıyla YBK ya verilir. Başarılı olan adaylar için gerekli iade işlenmeleri üçüncü kişi veya kuruluşlara YBK tarafından bakanlık tarafımdan belirlenen usul ve esaslara göre yapılacaktır.

 

Bilgilerinize rica ederiz. Saygılarımızla.

 ARAMA

DÖKÜMANTASYON


    DUYURU .doc Olarak İndir     Sıkıştırılmış .zip Olarak Tümünü İndir
Eklenme : 29 Mart 2017 Çarşamba
Görüntülenme Sayısı : 2217
Sayfayı Yazdır
Arkadaşınla Paylaş
Facebook ile paylaş Twitter ile paylaş
Anasayfaya Git Geri Git

BİLGİ ALMA   Mail Listemize Kayıt Olmak İçin Mail Adresini Giriniz.

 TOBB Rss      Rss      Bilgi Edinme Kanunu      İletişim