English
العربية
Online
Hizmetler

Sayısal Takograf

Uluslararası Karayolu Taşımacılığında Kullanılan Ticari Yük Ve Yolcu Araçlarında Sayısal Takograf Sistemine Geçişle ilgili Duyuru

 

Bilindiği üzere, Karayolu taşımacılığında kullanılan yeni araçlarda sayısal(dijital) takograf kullanılması Avrupa Birliği'nin ilgili mevzuatı uyarınca 1 Mayıs 2006 tarihinden itibaren AB'ye üye ülkelerde zorunlu hale getirilmiştir.

Sayısal Takograf uygulaması ile, profesyonel sürücülerin davranışlarına/faaliyetlerine ilişkin daha fazla ve güvenilir veri toplayarak, karayolu güvenliğinin artırılması amaçlanmaktadır.

Yeni tescil edilecek ve uluslararası taşımalarda kullanılacak ticari yük ve yolcu araçlarında Sayısal Takograf (ST) kullanımı zorunlu hale gelmiştir.

 

a) Sayısal Takograf Kartları Başvuru Esasları

 

Sayısal Takograf kartlarına başvuracakların öncelikle; http://staum.tobb.org.tr internet sitesi üzerinden sayısal takograf kartlarına ilişkin ön-başvuruları kabul edecektir.

Sayısal takograf kartı almak isteyenler ön başvurularını http://staum.tobb.org.tr internet sitesi üzerinden gerçekleştirdikten sonra; ön başvurusu esnasında başvuru merkezine GAZİANTEP TİCARET ODASI'nı seçerek, almak istediği kart cinsine göreaşağıdaki belgeleri yanında bulundurarak odamızın TIR ve ATA Karnesi Servisine gelmeleri gerekmektedir.

 

1) Ticari Araç Sürücüleri (Sürücü Kartı):

· Başvuru sahibinin sürücü belgesi ve mesleki yeterlilik belgesi (SRC1, SRC2, SRC3, SRC4 veya SRC5)

· T.C. Kimlik Numarasının yazılı olduğu Nüfus Cüzdanı fotokopisi ve aslı (Asıl nüsha, fotokopi ile karşılaştırıldıktan sonra geri verilecektir.)

·  Kart ücretinin yatırıldığını gösterir banka dekontu

· 1 Adet Fotoğraf (Biyometrik )

Biyometrik Fotoğraf Özellikleri:

• Biyometrik fotoğraf ülkelerin vize başvuruları ve pasaportlar için konsolosluklar, büyükelçilikler veya başkonsolosluklar tarafından istenilen, belli ölçüleri ve özellikleri olan fotoğraftır. 
• Biyometrik fotoğraf boyutları 3,5cm x 4,5cm olarak belirlenmiştir. 
• Fotoğraf, yüzün iki tarafı da tam olarak görünecek şekilde cepheden çekilmelidir, tebessüm edilmemelidir. 
• Arka zemin düz ve beyaz renkte ya da açık bir kontrast renkte olmalıdır. Renkli ve desenli zeminler kabul edilmeyecektir. 
• Fotoğraf, aşırı koyu, aşırı açık ya da yüzün bir tarafını karanlık bırakacak şekilde çekilmemelidir. 
• Fotoğrafta gözler tam olarak görülmelidir. Güneş gözlüğü ile çekilen veya gözlük camında parlama olan resimler geçersizdir.

 

2) Taşımacı Firmalar (Şirket Kartı):

· 4925 sayılı Karayolu Taşıma Kanunu uyarınca alınan yetki belgesi fotokopisi

· İmza Sirküleri fotokopisi ve aslı (Asıl nüsha fotokopi ile karşılaştırıldıktan sonra geri verilecektir.)

· İmza sirkülerinde başvuruyu yapan şirket yetkilisinin adı geçmiyorsa; Vekaletname fotokopisi ve aslı (Asıl nüsha fotokopi ile karşılaştırıldıktan sonra geri verilecektir.)

· Başvuruyu imzalayacak kişinin Nüfus Cüzdanı fotokopisi ve aslı (Asıl nüsha fotokopi ile karşılaştırıldıktan sonra geri verilecektir.)

·  Şirket kaşesi

· Kart ücretinin yatırıldığını gösterir banka dekontu

 

b) Kart Yenilemeleri

Kart yenileme işlemleri için de ilk başvuruda istenen belgeler sunulur.

Süresi dolmadan yapılacak kart yenileme işlemleri için ise, ilk başvuruda istenen belgelerin yanı sıra, süresi dolmadan yenileme nedenini tevsik eden belgeler de sunulur.  EK DOSYALAR


Anasayfaya Git Geri Git

BİLGİ ALMA   Mail Listemize Kayıt Olmak İçin Mail Adresini Giriniz.

 TOBB Rss      Rss      Bilgi Edinme Kanunu      İletişim