English
العربية
Online
Hizmetler

HABER


ÜREMEYE YARDIMCI TEDAVİ MERKEZİ ÇOCUK SAHİBİ OLAMAYANLARA UMUT KAPISI OLACAK


Sağlık Bakanlığı, Gaziantep Valiliği, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Gaziantep Ticaret Odası (GTO) ve Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi tarafından yaptırılan Üremeye Yardımcı Tedavi Merkezi törenle açıldı. Merkez, aynı zamanda Türkiye'de kamuda 2'nci basamak hastanede kurulan ilk tüp bebek merkezi oldu. Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ve Gaziantep Ticaret Odası (GTO) Yönetim Kurulu başkanı Beyhan Hıdıroğlu, kurulan merkezin hem Gaziantep hem de çevre iller için önem arz ettiğini belirttiler.

 

GTO BAŞKANI HIDIROĞLU: Gaziantep Ticaret Odası (GTO) Yönetim Kurulu Başkanı Beyhan Hıdıroğlu, çocuk sahibi olmayı arzulayan ailelere yardımcı olmak amacıyla kurulan Üremeye Yardımcı Tedavi Merkezinin paydaşı olmaktan mutlu olduklarını belirtti.

 

Sağlık Bakanlığı koordinasyonuyla Gaziantep Valiliği, Büyükşehir Belediyesi, Gaziantep Ticaret Odası (GTO) ve Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi'nin desteğiyle Cengiz Gökçek Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları bünyesinde kurulan Üremeye Yardımcı Tedavi Merkezi törenle açıldı.

 

Açılış töreninde Merkez hakkında Üremeye Yardımcı Tedavi Merkezi Başhekimi Doç. Dr. Ilgın Türkçüoğlu, merkezin Türkiye'de kamuda ikinci basamak hastanede kurulan ilk tüp bebek merkezi olduğunu vurguladı.

 

Başhekim Türkçüoğlu, merkezde aşılama işleminin yanında tüp bebek işlemleri, mikroenjeksiyon, embriyo dondurma, sperm dondurma ve TESE işlemlerinin yapıldığını belirtti.

 

Açılışta konuşan ve bir Kadın Doğum Uzmanı olduğunu belirten İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Abdulkadir Turgut da bir bebeğin dünyaya gözlerini açtığı ana tanıklık ettiğine değinerek, "O mucizeyi yaşayan yüzlerce insanla karşılaştım. Yine maalesef sağlık sorunları sebebiyle tedaviye ihtiyacı olan, bulunduğu şehirden farklı bir şehre gitmeye maddi koşulları el vermediği için çocuk sahibi olamayan binlerce insanın varlığından haberdarız. Bu şehirde nice güzel insanın varlığı ve desteğiyle bugün Gaziantep'te Sağlık Bakanlığımıza bağlı, kamuya ait ilk Üremeye Yardımcı tedavi Merkezinin açılışını yapıyoruz. Merkezimiz sadece ilimize değil bölgeye de hizmet edecek. Merkezimiz; 3 kadın doğum uzmanı, 1 üroloji uzmanı, 2 biyolog, 1 anestezi uzmanı, 1 embriyoloji sertifikalı doktor, 4 hemşire ve yardımcı personelle birlikte vatandaşların hizmetinde olacak." dedi.

 

GTO BAŞKANI HIDIROĞLU: "BU MERKEZ AİLELER İÇİN UMUT KAPISI OLACAK"

 

Gaziantep Ticaret Odası (GTO) Yönetim Kurulu Başkanı Beyhan Hıdıroğlu, çocuk sahibi olmak isteyen ailelere yardımcı olmak amacıyla kurulan "Üremeye Yardımcı Tedavi Merkezi" projesinin paydaşı olmaktan duyduğu mutluluğu dile getirdi.

 

"GTO olarak hayırlı projelerimiz elbette var ama çocuk hasreti çeken ailelerimiz için bu merkezin umut kapısı olmasını diliyoruz" diyen Gaziantep Ticaret Odası (GTO) Yönetim Kurulu Başkanı Beyhan Hıdıroğlu, "Böyle hayırlı bir projeye vesile olmamız bizi heyecanlandırıyor. Projenin gerçekleşmesi için çok çalıştık. Aramızdaki inşaatçı arkadaşlarla birlikte projenin böyle uygulanabilir ve sürdürülebilir olması için çok çaba sarf ettik. Niyetimiz vatandaşların doğal yollarla ve tıbbi imkânlarla çocuk sahibi olması. Bilim ve teknolojinin geldiği noktaları görmeliyiz. Çocuk Allah'ın insanoğluna bahşettiği en güzel hediye, saflığın ve temizliğin sembolü.. Güzel olan günümüzde tıbbi konularda çaresiz olmadığımız. Daha önce başka şehirlerde yaptığımız işlemleri, ailemizden uzak kalmadan, işimizi kaybetmeden burada yapmamız gerçekten çok önemli" şeklinde konuştu.

 

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI ŞAHİN: 15 YIL ÖNCE RAPOR HAZIRLAMIŞTIK

 

Törende konuşan Büyükşehir Belediye Başkan Fatma Şahin, "Gaziantep'in ilk kadın milletvekili olunca, anneler bize rahatlıkla ulaşıp sorunlarını anlatma fırsatı buldu. 2002 yılında bana gelen aileler, "Ne bebeğimiz ne de tüp bebek yöntemiyle çocuk sahibi olabilecek imkânımız var" dedi. Hazırladığımız raporu o dönemde Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan'a ilettim. Başbakanımız bana, "Sen bir mühendissin, bu işle senin ne ilgin var?' dedi. Ben de kendisine "Sağlıkta dönüşümde bu sorunu çözmemiz lazım" dedim. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı iken Acıbadem Hastaneleri'nin sahibi Mehmet Ali Aydınlar  bana, "Tüp bebek üzerine sosyal projelerimiz var ama kime nasıl ulaşacağımızı bilmiyoruz" dedi. 81 ilde kaymakamlıklar vasıtasıyla bebek özlemi olan ama ekonomik durumu iyi olmayan aileleri tespit ettik, bu aileleri Acıbadem Hastanesine götürdük. Bütün giderleri bakanlık olarak biz karşıladık, 5 bin ailenin çocuk sahibi olmasına vesile olduk. 4 yıl önce Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı olduğumda, dar gelirli bölgelerde yaptığım çalışmalarda 2 bin aile tüp bebek konusunda bizden yardım istedi. Tüp bebek için en yakın merkez Adana olduğundan bunu yaptıracak durumumuz yok, dediler. Ben de durumun sosyal boyutunu görünce ortak akılla Valilik, Gaziantep İl Sağlık Müdürlüğü, Gaziantep Ticaret Odası ve Organize Sanayi Bölgesi'yle birlikte merkezi kurmaya karar verdik. Başbakanımız bu yüzden bu şehre,  "Bereketli şehir, farklı şehir, başkalarından yardım beklemeden kendi göbeğini kendi kesen şehir" diyor. Valimiz, bu proje için hemen talimat verdi, sivil toplum kuruluşlarından ve organize sanayi bölgesinden de destek aldık. Bir imece nasıl olur, birlikten nasıl kuvvet doğar,  biz burada başardık. Merkezimiz, sadece şehrimize değil Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ne hizmet verecek. Gaziantep, sigortadır, barajdır, çaredir, ilaçtır. İlk aşamada bize gelen 2 bin aile bu merkezin açılmasını dört gözle bekliyordu. Çok önemli bir işe vesile olduk." dedi.

 

VALİ YERLİKAYA: "HERKESİN GAZİANTEP'TEKİ UMUT KAPISI BURASI"

 

Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya ise "Üremeye Yardımcı Tedavi Merkezi"nin hayırlı bir kapı olduğuna işaret ederek, maddi imkânsızlıklar içerisinde olup da çocuk sahibi olmayı arzulayan aileler için umut olduğunu söyledi.

 

2015 yılından bu yana tecrübeli bir ekibin olduğunun altını çizen Vali Ali Yerlikaya "Maddi durumu çok iyi olan ama çocuk sahibi olabilmek için özel kliniklere giden kardeşlerimizle aynı fırsatı maddi durumu iyi olmayan vatandaşlarımıza sunmuş olduk. Biz insanlarımızın ekonomik durumlarına bakmaksızın hepsinin huzurlu, mutlu olmasını ve geleceğe güvenle bakmasını istiyoruz. Bunu da Allah rızası için yapıyoruz. Sadece Gaziantep'te değil etrafımızdaki komşu vilayetlerde de çok istediği hâlde çocuk sahibi olamayan herkesin umut kapısı burası. Sosyal Güvenlik Kurumu artık bu işe ödeme de yapıyor. Sosyal devlet olmak, insanı huzurlu ve mutlu yaşatmak demek. Sosyal güvencesi olanla olmayanın ayrımı yapılmaksızın hükümetimiz burayı bir ümit kapısı hâline getirdi. Bu mekânın bu hastanenin içinde olmasıyla kiradan kurtulduk, kendi mülkümüz içerisinde mal sahibi olduk. İlk öneriyi Gaziantep Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanımız Beyhan Hıdıroğlu'na yaptık, Başkanımız bu teklife sıcak baktı, heyecanlandı. Sadaka-i cariyeden pay almak tacirlere yakışır dedi. Sanayicilerimiz de tacirlerimizi örnek aldılar. Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi bu hayırda biz de olmalıyız dediler. Sadece Büyükşehir, Ticaret Odası, Organize Sanayi elini cebine atmadı, devletimiz de onlar toplamda ne kadar veriyorsa ben de veriyorum, dedi. Böylelikle ortaya bu güzel Merkez çıktı, umut kapısı, hayır kapısı oldu" şeklinde konuştu.

 

GTO BAŞKANI HIDIROĞLU VE KÖKEN'E TEŞEKKÜR BELGESİ

 

Konuşmaların ardından, merkezin kurulmasına destek veren Gaziantep Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Beyhan Hıdıroğlu ile Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Deniz Köken'e teşekkür belgesi verildi.

 ARAMA

DÖKÜMANTASYON


Görüntüle   İndir

Görüntüle   İndir

Görüntüle   İndir

Görüntüle   İndir

Görüntüle   İndir

Görüntüle   İndir

Görüntüle   İndir

Görüntüle   İndir

Görüntüle   İndir

    HABER .doc Olarak İndir     Sıkıştırılmış .zip Olarak Tümünü İndir
Eklenme : 29 Mart 2018 Perşembe
Görüntülenme Sayısı : 3037
Sayfayı Yazdır
Arkadaşınla Paylaş
Facebook ile paylaş Twitter ile paylaş
Anasayfaya Git Geri Git

BİLGİ ALMA   Mail Listemize Kayıt Olmak İçin Mail Adresini Giriniz.

 TOBB Rss      Rss      Bilgi Edinme Kanunu      İletişim