English
العربية
Online
Hizmetler

Kredi Kayıt Bürosu Nedir ?

KKB NEDİR ?

 

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği aracılığı ile Kredi Kayıt Bürosu (KKB) ile imzalanan işbirliği Protokolü çerçevesinde, Üyelerimizin kendilerinin ve iş yapacakları şahıs ve firmaların kredibilitelerini görmelerini sağlayan ERS (Elektronik Raporlama Sistemi) hizmetinin artık Oda ve Borsalarca verilmesi sağlanmıştır.  
 
Böylece üyelerimiz kendi çek ve kredi sicillerini görebilecek ve isterlerse bunları başkalarıyla paylaşabileceklerdir.
 
Aynı zamanda karşı tarafın onay vermesi halinde başka firmaların da çek ve kredi sicilleri hakkında bilgi alabileceklerdir.
 
Böylelikle ticari işlemlerde karşı tarafın durumunu bilerek daha sağlıklı karar alınması mümkün olabilecektir.
 
Diğer taraftan bu sistemin çalışması için hem alıcının (örneğin çek keşidecisinin) hem de satıcının (örneğin çek hamilinin) sisteme üye olması gerekmektedir.
 
Gerçek kişi(şahıs) işletme olan üyelerimiz "kkb.com.tr" internet sayfasında "Online İşlemler" başlığı altındaki "Internet Şube Başvuru Formu – Bireysel" bölümünden gerekli bilgi girişini yaparak üyelik işlemlerini gerçekleştirebileceklerdir.  Ayrıca odamıza başvurmalarına gerek yoktur.
 
Tüzel kişi işletme olan üyelerimizin Kredi Kayıt Bürosu "kkb.com.tr" internet sayfasında "Online İşlemler" başlığı altındaki "Internet Şube Başvuru Formu – Kurumsal" bölümünden şirketleri ile ilgili bilgi girişini yapmaları gerekmektedir. Daha sonra ekrandan doldurdukları başvuru formunu bastırmaları, imza yetkilisi olarak belirtilen kişilere imzalatmaları daha sonra bu kişilerin imza sirküleri aslı veya noter onaylı sureti ve imza sirkülerindeki isimlerin yetkili olduklarını gösteren ticaret sicil gazetesi örneği ile odamıza başvurmaları gerekmektedir.
 
Odamız tarafından yapılacak olan incelemelerden sonra herhangi bir eksikliğin olmadığının belirlenmesi halinde Odamız yetkilisi tarafından söz konusu başvuru elektronik ortamda onaylanacaktır.
 
Kontrol sonrası onay verilen başvuru sahibi şirketin başvuru esnasında belirtmiş olduğu yetkili ya da yetkililere kullanıcı kodları ve şifreleri gönderilecektir.
 
 
Çek Rapor Yorumlama
Findeks Rapor Yorumlama 

KREDİ KAYIT BÜROSU

Kredi Kayıt Bürosu Nedir ? Kredi Kayıt Sistemi Nasıl Çalışır ? Kredi Kayıt Bürosu Tüzel Kişi Başvuru Kredi Kayıt Bürosu Gerçek Kişi(Şahıs) Başvuru Sıkça Sorulan Sorular İletişim Bilgileri
Anasayfaya Git Geri Git

BİLGİ ALMA   Mail Listemize Kayıt Olmak İçin Mail Adresini Giriniz.

 TOBB Rss      Rss      Bilgi Edinme Kanunu      İletişim