İhracatta bahar bereketi


Gaziantep'in ihracat artışı devam ediyor. Mayıs ayında ihracatını yüzde 9,5 artıran Gaziantep, en fazla ihracat yapan 5.il olmaya devam etti.

TİM tarafından açıklanan Mayıs ayı ihracat verilerine göre, Gaziantep Mayıs ayında 567 milyon 700 bin dolar ihracat gerçekleştirdi.

İhracat verilerine ilişkin yazılı bir değerlendirme yapan Gaziantep Ticaret Odası (GTO) Yönetim Kurulu Başkanı Beyhan Hıdıroğlu, ihracattaki yükseliş trendinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek Gaziantep için bahar aylarının bereketli geçtiğini söyledi.

Gaziantep'in Mayıs ayında Türkiye ihracatının yüzde 4,5'ini gerçekleştirdiği ifade eden Hıdıroğlu, "Türkiye ve Gaziantep ihracatındaki yükseliş trendi memnuniyet verici. Dilerim bu trend yükselerek devam eder. Ülke genelinde Mayıs ayı ihracatı yüzde 15,8 artışla 12 milyar 472 milyon dolar seviyesine ulaştı. Gaziantep ise Mayıs ayında 567 milyon 700 bin dolarlık ihracat ile Türkiye ihracatının yüzde 4,5'ini gerçekleştirdi. Bu başarıda imzası olan tüm Gazianteplileri tebrik ediyorum" şeklinde konuştu.

Gaziantep'in yılın ilk 5 ayında 2,7 milyar dolarlık ihracata ulaştığını belirten Hıdıroğlu,  "2016 yılının aynı dönemine göre yüzde 4,9 artış ile ihracatımız yılın ilk 5 ayında 2,7 milyar dolara ulaştı. Ülke bazında en fazla ihracatı Irak'a gerçekleştirdik. Bunu ABD, Suriye, Suudi Arabistan ve İran takip ediyor" dedi.

Bahar döneminin Gaziantep'in hem turizm hem ihracat anlamında bereketli geçtiğine vurgu yapan Başkan Hıdıroğlu, başarılarımızı sürdürülebilir kılmak için katma değer yaratmak gerektiğini söyledi.