Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Gaziantep Ticaret Odası olarak siz üyelerimize verdiğimiz hizmetler ile ilgili her türlü bilgi ve dokümana ilgili sayfalardan ulaşabilirsiniz. Lütfen ilgilendiğiniz konu ile ilgili sayfayı ziyaret ediniz.

veya lütfen aşağıdaki hizmet numarası ile irtibata geçiniz.

Destek Hattı

0850 205 27 27

GTO Online işlemlere hoşgeldiniz
Lütfen sisteme giriş yapınız..

Giriş Yap
İletişim

Telefon

0850 205 27 27

Adres

İncilipınar Mahallesi Ticaret Odası Hizmet Kompleksi Şehitkamil Gaziantep / TÜRKİYE

"BİRLİKTE BAŞARALIM"

Biyosidal Ürün Uygulama Esasları Hakkında

Biyosidal Ürün Uygulama Esasları Hakkında

Sayın üyemiz;

Gaziantep Valiliği İl Sağlık Müdürlüğü'nden iletilen yazıda, 

"Halk sağlığını ve huzurunu bozan zararlı organizmalara karşı gerçek ve tüzel kişilere ait işyerleri, resmi kurum ve kuruluşlar biyosidal ürün kullanarak mücadele etmekte ve halk sağlığının korunması amaçlanmaktadır. Biyosidal ürünler, içerdikleri aktif madde ya da maddeler sayesinde zararlı olarak kabul edilen bakteri, virüs, mantar gibi mikroorganizmalar, hamam böceği, kene, karasinek, sivrisinek gibi böcekler, fare ve sıçan gibi kemirgenler üzerinde kimyasal veya biyolojik etki gösterirler. Diğer taraftan halk sağlığı alanında biyosidal ürün kullanılarak zararlılar ile mücadele etmek isteyen gerçek, tüzel kişiler ve bunların işyerleri ile resmi kurum ve kuruluşların izin alma şekil ve şartları, çalışma usul ve esasları, denetimleri ve çalışan personelin nitelikleri ise 04.07.2019 tarih ve 30821 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan Biyosidal Ürünlerin Kullanım Usul Ve Esasları Hakkında Yönetmelik’te belirtilmiştir.
Avrupa Birliği ile uyumlu olarak hazırlanan ilgili yönetmelik hükümlerine göre biyosidal ürünlerin piyasa gözetim ve denetimi, uygulayıcı işyeri ve kişilerin izinleri, denetimleri ile diğer iş ve işlemler İl Sağlık Müdürlükleri tarafından yürütülmektedir. İlgili yönetmelik hükümleri gereği Müdürlüğümüz tarafından yapılan piyasa gözetim ve denetimlerinde izin belgesi bulunmayan bazı firmalar tarafından ilimizde biyosidal ürün uygulaması yapıldığı tespit edilmiştir.
Yetkisiz firma ve kişilerce yapılan bu uygulamalar insan ve çevre sağlığı açısından büyük risk taşımaktadır. Bu nedenle biyosidal ürün uygulaması yaptırmak isteyen kamu kurum ve kuruluşlarının, diğer kurum ve kuruluşların, işyerlerinin ve firmaların Gaziantep İl Sağlık Müdürlüğü’nün https://gaziantepism.saglik.gov.tr/TR,65381/cevre-sagligi-birimi.html web adresinde yayınlanan “Biyosidal Ürün Uygulama İzni Alan İşyerleri” listesindeki iş yerlerine yaptırmaları; Bunun dışında hiç bir kişi /kuruluşun uygulama yapamayacağının bilinmesi, uygulama yaptığı takdirde kolluk kuvvetleri tarafından araçlarına ve firmaya yasal idari para cezası uygulanacak ve araçları trafikten men edilecektir."  şeklinde bildirilmiştir.

İlgili prosedür ekte bilgilerinize sunulur.

Biyosidal Ürün Uygulama Esasları Hk.