Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Gaziantep Ticaret Odası olarak siz üyelerimize verdiğimiz hizmetler ile ilgili her türlü bilgi ve dokümana ilgili sayfalardan ulaşabilirsiniz. Lütfen ilgilendiğiniz konu ile ilgili sayfayı ziyaret ediniz.

veya lütfen aşağıdaki hizmet numarası ile irtibata geçiniz.

Destek Hattı

0850 205 27 27

GTO Online işlemlere hoşgeldiniz
Lütfen sisteme giriş yapınız..

Giriş Yap
İletişim

Telefon

0850 205 27 27

Adres

İncilipınar Mahallesi Ticaret Odası Hizmet Kompleksi Şehitkamil Gaziantep / TÜRKİYE

"BİRLİKTE BAŞARALIM"

Covid-19 Sürecinde GTO

Covid-19 Sürecinde GTO

COVID-19 SÜRECİNDE GTO

122 yıllık çınar Gaziantep Ticaret Odası olarak, üyelerimiz ve halkın sağlığı için tüm tedbirleri alıp, imkânlarımız ölçüsünde ne gerekiyorsa yaptık. Yapılması gerekenler konusunda da her kapıyı çalarak ilgililerle temasa geçtik…

 

Öncelikle Kurumsal Tedbirlerimizi Aldık…

 • Verdiğimiz hizmetleri aksatmayacak şekilde normalleşme süreci başlayana kadar çalışma saatlerimizi güncelledik.
 • Bina içerisinde teması azaltmak için dönüşümlü çalışma, uzaktan çalışma uygulamaları yaptık.
 • Şu an normal çalışma düzenimize döndük ancak toplantılarımızı online platformlar üzerinden devam ettiriyoruz.
 • Eğitimlerimizi online olarak gerçekleştiriyoruz.
 • Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından hazırlanan ve COVID-19 enfeksiyon önleme ve kontrol prosedürlerini içeren kılavuzdaki tüm şartları sağlayarak “Covid-19 Güvenli Hizmet Belgesi” aldık. Detay için tıklayınız...

 

Yardım ve Destekler

Bu süreçte Odamız, gerek kendi bütçesinden gerekse iştirakleri aracılığıyla yardım ve desteklerde bulundu.

 • Oda olarak ilk desteği sağlık çalışanlarımız için yaparak 2 bin adet tek kullanımlık tulum hibe ettik.
 • Ardından GETHAM tarafından üretilen 20 bin adet yüz siperliği, sağlık çalışanlarına İl Sağlık Müdürlüğü aracılığıyla dağıtıldı. 200 bin adet yüz siperliği hedefiyle üretimler devam ediyor…
 • Şu an GETHAM, COVİD-19 ile mücadele kapsamında farklı projeler üzerinde çalışmaya devam ediyor.

 

Maske Dağıtımı ve Satışı

 • Üyelerimizin mağduriyet yaşamaması adına 4 Mayıs’tan bugüne hiçbir kâr amacı gütmeden uygun fiyatla maske satışı gerçekleştiriyoruz.

 

Lobi Çalışmalarıyla Katkı Sunduğumuz Gelişmeler

GTO olarak yaptığımız haberler ve en üst düzeyde girişimlerle ticari hayatımız için son derece önemli konularda ve sorunlarda çözüm üretilmesine katkı sunduk.

 • 15 Mart’ta reel sektörün virüs ile mücadelede desteğe ihtiyacı olduğuna dikkat çektik. Yapılması gerekenlere ilişkin hazırladığımız raporu TOBB’a ilettik. 18 Mart itibariyle de “Ekonomik İstikrar Kalkanı” programı devreye alındı.
 • İş’e Devam Kredisi başvurularında sorun yaşandığına dair üyelerimizden çok sayıda geri dönüş aldık. Bunun üzerine durum tespiti yapmak için bir çalışma gerçekleştirdik. Kredi başvurusu yapan firmalarımızın bilgilerini Bakanlığa ilettik ve olumlu dönüşler aldık.
 • Mersin Limanı ardiye ücretleri: İhracatçımızın transit rejime tabi yüklerinin sevk işlemlerinde yaşanan beklemelerden doğan ardiye ve fuzuli işgaliye maliyetleri yüksek meblağlara ulaşmaya başlamıştı. TOBB ile birlikte girişimde bulunduk ve Mersin Limanı'nda bu ücretlerde indirime gidilmesini sağladık.
 • Mücbir sebep dışında tutulan sektörler için girişimde bulunduk. Ayakkabı-Terlik-Deri-Plastik Ürünleri İmalat ve Ticareti, Motorlu Kara Taşıtlarının ve İş Makinelerin Onarım ve Bakım Hizmetleri sektörlerini mücbir sebep kapsamına aldırdık.
 • Eximbank-KGF işbirliği: Eximbank TL reeskont kredilerinin KGF teminatı ile kullandırılması önerisinde bulunduk ve kısa bir süre sonra bu uygulamaya geçildi.
 • Kıyasen fatura düzenleme: Kıyasen Fatura Düzenlemesine ilişkin yanlış anlaşılan hususları dile getiren bir açıklama yaptık. Hemşehrimiz T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Abdullah Tancan ve EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz hızlı bir şekilde geri dönüş yaparak kamuoyu açıklaması yaptılar.
 • Nefes Kredisi: Oda olarak önemli bir miktarda destek verdiğimiz Nefes Kredisi de devreye girdi. Şu an için kredi, Denizbank aracılığıyla kullandırılıyor.
 • Vergi mükellefi 65 yaş üstüne izin: Yaptığımız açıklamayla vergi mükellefi olup 65 yaş üstünde olanlar için özel bir izin sistemi getirilmesi gerektiğini vurguladık, ilgili makamlarla görüşmeler gerçekleştirdik. 28 Mayıs tarihinde de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamasıyla 65 yaş üstü vergi mükellefleri işlerine kavuştu.
 • SGK'nın Özel Hastanelere Verdiği Yatarak Tedavi Desteği: "SGK Kararı Gözden Geçirilmeli, Özel Hastaneler Mücadelede Devre Dışı Bırakılmamalı" diyerek pek çok kez basın bültenleri hazırladık ve her kademede girişimde bulunduk. Ses getirdiğimiz bu girişimlerle ilgili kararın değişmesine büyük katkı sağladık. Yapılan değişiklik neticesinde SGK'nın pandemi tedavisi için özel sağlık kurumlarına verdiği yatarak tedavi desteği temmuz ayını da kapsayacak şekilde devam edecek.

 

Sokağa çıkma yasağı kapsamındaki çalışmalarımız

 • İşyeri İzin Belgeleri: 16-17 ve 23-26 Nisan tarihlerinde uygulanan sokağa çıkma kısıtlaması için yoğun mesai harcayarak gerekli izin belgelerini üyelerimize sağladık, mağduriyet yaşamalarını engelledik. 

  COVID-19 pandemisi nedeniyle sokağa çıkma kısıtlamaları kapsamında 1.000’i aşkın üyemize, genelge kapsamında faaliyetlerini sürdürebilmeleri amacıyla izin belgesi düzenlenmiştir

 • Paket Servis: Kısıtlama sürecinde lokantaların paket servis ile hizmet vermesini sağladık.
 • Teknik Servis Hizmeti: Aynı şekilde teknik servislerin de hizmet vermesi için kısıtlamadan muaf olmalarını sağladık.
 • 24 Nisan’da takas işlemleri: 23-26 Nisan 31 ilde sokağa çıkma kısıtlaması uygulanırken, Bankalar Birliği tarafından “31 il dışında kalan şehirlerdeki banka şubelerinde nakit, takas ve EFT işlemleri yapılabilecek” kararı alınmıştı. Bunun üzerine harekete geçerek Bakanlıkla yaptığımız görüşmeler neticesinde “Ödeme tarihi 24 Nisan olan çeklerin hesapta yeterli bakiye olmaması durumunda karşılıksızdır işlemi yapılmadan 27 Nisan'a öteleneceği” kararı aldırdık.