Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Gaziantep Ticaret Odası olarak siz üyelerimize verdiğimiz hizmetler ile ilgili her türlü bilgi ve dokümana ilgili sayfalardan ulaşabilirsiniz. Lütfen ilgilendiğiniz konu ile ilgili sayfayı ziyaret ediniz.

veya lütfen aşağıdaki hizmet numarası ile irtibata geçiniz.

Destek Hattı

0850 205 27 27

GTO Online işlemlere hoşgeldiniz
Lütfen sisteme giriş yapınız..

Giriş Yap
İletişim

Telefon

0850 205 27 27

Adres

İncilipınar Mahallesi Ticaret Odası Hizmet Kompleksi Şehitkamil Gaziantep / TÜRKİYE

"BİRLİKTE BAŞARALIM"

BÜYÜK BRİTANYA PİYASASINA MAL SUNMAK İÇİN UKCA İŞARETİNİN KULLANIMI ÇALIŞTAYI

BÜYÜK BRİTANYA PİYASASINA MAL SUNMAK İÇİN UKCA İŞARETİNİN KULLANIMI ÇALIŞTAYI

 

BÜYÜK BRİTANYA PİYASASINA MAL SUNMAK İÇİN UKCA İŞARETİNİN KULLANIMI ÇALIŞTAYI

02 Mart 2022    14:00-16:00

 

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden tarafımıza ulaşan bilgilendirmeye istinaden; 1 Ocak 2023 tarihinden itibaren Britanya'ya (İngiltere, Galler ve İskoçya) yapılacak ihracatta UK Conformity Assessed/BK Uygunluk Değerlendirmesi (UKCA) işareti, Avrupa Birliği (AB) Yeni Yaklaşım Direktifleri kapsamında AB'de ve Türkiye'de yerleşik (AB tarafından tanınan 3. ülkelerde yerleşik olanlar dâhil) onaylanmış kuruluşlar tarafından düzenlenen CE işaretinin yerini alacaktır. CE işareti gerektiren çoğu eşyayı kapsayan ve CE işareti gibi, eşyanın ilgili mevzuata ilişkin tüm gereklilikleri karşıladığını gösteren UKCA işaretinin, Britanya (İngiltere, Galler ve İskoçya) piyasasına sunulacak eşya için kullanılması zorunlu olacak ve bu önemli değişiklik Türk ihracatçılarını da doğrudan etkileyecektir.

 

İngiltere İş, Enerji ve Sanayi Stratejisi Departmanı (BEIS) tarafından söz konusu değişikliğin getireceği yeni düzenlemeler hakkında bilgilendirme yapılması amacıyla Türkiye'nin öncelikli ülkelerden biri olarak belirlendiği vurgulanmıştır. Bu çerçevede, BEIS yetkililerince CE işaretinin yerini alacak olan UKCA işareti hakkında Türk şirketlerinin bilgilendirmesini teminen, 2 Mart 2022 Çarşamba günü 14:00-16:00 saatleri arasında hibrit formatta (yüzyüze ve online) bir çalıştay düzenlenecektir.

 

Söz konusu çalıştaya  Birleşik Krallık Ankara Büyükelçiliği temsilcileri David Machin - Ticaret Ataşesi ve Seyfi Özmay - Politika ve Program Yetkilisi katılım sağlayacaklardır.

 

2 Mart 2022 Çarşamba günü 14:00-16:00 saatleri arasında gerçekleşecek çalıştaya katılım sağlamak isteyen üyelerimiz aşağıda belirtilen linkten etkinliğe katılabilirler.

 

BÜYÜK BRİTANYA PİYASASINA MAL SUNMAK İÇİN UKCA İŞARETİNİN KULLANIMI ÇALIŞTAYI

02 Mart 2022 /14:00-16:00

 

Zoom toplantısı kayıt linki:

https://tobb-org.zoom.us/meeting/register/tJYvcOyurzMrE9TED_N2svUoGsGVQKbdWMEo

 

*Toplantıda Türkçe-İngilizce simültane çeviri sağlanacaktır.

 

Online Toplantı Programı

14:00                   Açılış Konuşmaları

14:20-15:00        Ticaret Bakanlığı Teknik Bilgilendirme Sunumu

15:00-15:45        Sn. Christopher SMART, Birleşik Krallık İşletme, Enerji ve Endüstriyel Strateji Bakanlığı, Ticaret ve Yatırım Daire Başkanı Teknik Sunumu

15:45 – 16:00     Soru ve Cevap