Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Gaziantep Ticaret Odası olarak siz üyelerimize verdiğimiz hizmetler ile ilgili her türlü bilgi ve dokümana ilgili sayfalardan ulaşabilirsiniz. Lütfen ilgilendiğiniz konu ile ilgili sayfayı ziyaret ediniz.

veya lütfen aşağıdaki hizmet numarası ile irtibata geçiniz.

Destek Hattı

0850 205 27 27

GTO Online işlemlere hoşgeldiniz
Lütfen sisteme giriş yapınız..

Giriş Yap
İletişim

Telefon

0850 205 27 27

Adres

İncilipınar Mahallesi Ticaret Odası Hizmet Kompleksi Şehitkamil Gaziantep / TÜRKİYE

"BİRLİKTE BAŞARALIM"

Gümrüklü Sahaya Araç Girişi Öncesinde Ön Beyan Verilmesi Hk

Gümrüklü Sahaya Araç Girişi Öncesinde Ön Beyan Verilmesi Hk

Sayın Üyemiz;

Ticaret Bakanlığı Gümrükler Genel Müdürlüğünden alınan 15.02.2024 tarih ve 7159 sayılı yazıda Nahçıvan ve İran'a açılan Gümrük Kapılarımızda geçiş süreçlerinin iyileştirilmesine yönelik karşı ülke muhataplarımızla yapılan görüşmelere atıfta bulunarak, araçların gümrüklü sahaya girmesinden önce ön beyan verilmesi mekanizmasının etkin kullanılmasının gündeme geldiği belirtilmektedir.

Bu çerçevede, ülkemize giriş yapacak araçlar için gümrüklü sahaya girilmeden önce, ülkemizden çıkış yapacak araçlar için ise karşı ülke gümrük sahasına girilmeden önce elektronik ortamda ön beyan verilmesi hususuna riayet edilmesinin, etkin ve hızlı risk analizi yapılmasına ve işlemlerin hızlı gerçekleşmesine inkan sağlayacağından sınır geçiş sürelerinin kısalması noktasında etkili olacağının değerlendirildiği vurgulanmaktadır. Dolayısıyla, Nahçıvan ve İran'a açılan Gümrük kapılarımız kullanılarak gerçekleşecek olan uluslararası taşımalarda gümrüklü sahaya girilmeden önce elektronik ön beyanların yapılmasına dikkat edilmesi gerektiği bildirilmektedir.

Bilgilerinize sunarız...