Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Gaziantep Ticaret Odası olarak siz üyelerimize verdiğimiz hizmetler ile ilgili her türlü bilgi ve dokümana ilgili sayfalardan ulaşabilirsiniz. Lütfen ilgilendiğiniz konu ile ilgili sayfayı ziyaret ediniz.

veya lütfen aşağıdaki hizmet numarası ile irtibata geçiniz.

Destek Hattı

0850 205 27 27

GTO Online işlemlere hoşgeldiniz
Lütfen sisteme giriş yapınız..

Giriş Yap
İletişim

Telefon

0850 205 27 27

Adres

İncilipınar Mahallesi Ticaret Odası Hizmet Kompleksi Şehitkamil Gaziantep / TÜRKİYE

"BİRLİKTE BAŞARALIM"

Motor Yağı Değişim Noktaları Hakkında

Motor Yağı Değişim Noktaları Hakkında

Sayın Üyemiz,

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden tarafımıza iletilen 24.03.2022 tarih ve E-34221550-611.01-3147 sayılı yazıda T.C. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığının yazısına atıfta bulunularak, Atık Yağların Yönetimi Yönetmeliği gereği motor yağı değişimi yapılan akaryakıt istasyonları, tamirhaneler, servisler, kamu kurum/kuruluşları, belediyeler, madencilik faaliyeti gösteren işletmeler ve diğer motor yağı değişimi yapılan işletmeler tarafından ilgili Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğüne başvuru yapılarak Motor Yağı Değişim Noktası İzin Belgesi alınması gerektiği belirtilmektedir.

Ayrıca ilgili yazıda; Çevre Kanunu'nun 20’nci maddesinin (dd) bendinde yer alan;

"Ek 15’inci madde uyarınca yetki belgesi bulunmaksızın motor yağı değişimi yapan işletmelere altmış gün içinde yetki belgesi alınması için yazılı ihtarda bulunulur. Yazılı ihtara rağmen yetki belgesi bulunmaksızın motor yağı değişimi yapan işletmelere 10.000 Türk lirası (13.620 TL) idari para cezası verilir."

hükmü uyarınca yetki belgesi bulunmaksızın motor yağı değişimi yapılan işletmelere idari yaptırım uygulandığı vurgulanmaktadır.

Bu kapsamda; bahsi geçen yazıda, motor yağı değişimi yapan ancak yetki belgesi bulunmayan üyelerimizin ilgili Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğüne başvuruda bulunarak yetki belgesi almaları gerekliliği ve yetki belgesi bulunmaksızın motor yağı değişimi yapan üyelerimize Çevre Kanununun 20’nci maddesi kapsamında idari yaptırım uygulanacağı hususu bildirilmektedir.

İlgili üyelerimizin bilgilerine sunar, gerekli önlemlerin alınmasını rica ederiz.