Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Gaziantep Ticaret Odası olarak siz üyelerimize verdiğimiz hizmetler ile ilgili her türlü bilgi ve dokümana ilgili sayfalardan ulaşabilirsiniz. Lütfen ilgilendiğiniz konu ile ilgili sayfayı ziyaret ediniz.

veya lütfen aşağıdaki hizmet numarası ile irtibata geçiniz.

Destek Hattı

0850 205 27 27

GTO Online işlemlere hoşgeldiniz
Lütfen sisteme giriş yapınız..

Giriş Yap
İletişim

Telefon

0850 205 27 27

Adres

İncilipınar Mahallesi Ticaret Odası Hizmet Kompleksi Şehitkamil Gaziantep / TÜRKİYE

"BİRLİKTE BAŞARALIM"

ÜRETİMİNDE KİMYASAL MADDE KULLANAN VE İTHAL EDEN ÜYELERİMİZİN DİKKATİNE

ÜRETİMİNDE KİMYASAL MADDE KULLANAN VE İTHAL EDEN ÜYELERİMİZİN DİKKATİNE

Sayın Üyemiz,

T.C Gaziantep Valiliği Çevre, Şehircilik ve iklim Değişikliği İl Müdürlüğü tarafından Odamıza iletilen yazıda, bağlı oldukları Bakanlık tarafından;

-Maddelerin ve Karışımların Sınıflandırılması, Etiketlenmesi ve Ambalajlanması Hakkında Yönetmelik -Maddelerin ve Karışımların Sınıflandırılması, Etiketlenmesi Ve Ambalajlanması Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik,

-Maddelerin Karışımların Fiziki-Kimyasal, Toksikoloji ve Ekotoksikolojik Özelliklerinin Belirlenmesinde Uygulanacak Test Yöntemleri hakkında Yönetmelik,

-Zararlı Maddeler ve Karışımlara İlişkin Güvenlik Bilgi Formları Hakkında Yönetmelik,

- Kalıcı Organik Kirleticiler Hakkında Yönetmelik ve,

-Avrupa Parlamentosu ve Konsey Tüzüğünü ‘ nü uyumlaştıran "Kimyasalların Kaydı, Değerlendirilmesi, İzni ve Kısıtlanması Hakkında Yönetmelik" (KKDİK) 23/06/2017 tarihli ve 30105 (Mükerrer) sayılı Resmi Gazete ‘de yayımlanarak yürürlüğe girdiği belirtilmektedir.

Söz konusu yönetmelikler ve sözleşmeler kapsamında; Kimyasalların insan sağlığı veya çevreye olabilecek olumsuz etkilerinden korumak, risklerini yönetmek ve önlemek, kimyasalları imal/ithal edenlerin sorumluluğunda olduğu ilkesine dayanmakta olduğu belirtilmekte olup, 31.12.2023 tarihine kadar 1 ton ve üzeri kimyasal üreten ve ithal edenlerin söz konusu kimyasal maddeye ait Bakanlıklarından kayıt numarası almadığı takdirde faaliyetine devam edemeyecekleri ifade edilmektedir.

1 ton ve üzeri kimyasal üreten ve ithal edenlerin kimyasallarını Bakanlığın çevrimiçi sistemine kayıt etmeleri gerektiği, kayıt işlemlerinin Entegre Çevre Bilgi Sistemi (ecbs.cevre.gov.tr) altında yer alan Kimyasal Kayıt Sistemi (KKS) üzerinden çevrimiçi olarak gerçekleştirildiği belirtilmektedir. Süreç ile alakalı rehber, doküman, duyuru vb. içeriklerin https://kimyasallar.csb.gov.tr/ adresinde yer almakta olduğu ve kayıt işlemlerinin bir an önce tamamlanması gerektiği bildirilmektedir.

Kimyasallar Kaydı, Değerlendirilmesi, izni ve Kısıtlanması Hakkında Yönetmelik’te  "Bir maddenin ya da karışımın tedarikçisi, kimyasal değerlendirme uzmanı tarafından hazırlanmış bir güvenlik bilgi formunu temin eder” hükmü yer almaktadır.


Üretici firmaların kimyasallarını Bakanlığın sistemine kayıt edebilmeleri için; “Kimyasal Değerlendirme Uzmanı” belgesi olan kişiler tarafından Güvenlik Bilgi Formlarını hazırlatmaları gerekmektedir.

Güvenlik Bilgi Formu Hazırlayıcısı Sertifikaları" 31.12.2023 tarihinden sonra geçerli olmayacaktır. Bu tarihten itibaren sadece Kimyasal Değerlendirme Uzmanı Sertifikasına sahip kişiler tarafından Güvenlik Bilgi Formları hazırlanabilecektir.   

GTO Mesleki Yeterlilik Merkezimiz; Kimyasal Değerlendirme Uzmanı” ve “Güvenlik Bilgi Formu Hazırlayıcısı” alanlarında Çevre ve Şehircilik Bakanlığından onaylı ve Türk Akreditasyon Kurumu tarafından akredite olmuş Eğitim ve Belgelendirme kuruluşudur.

KOSGEB tarafından yayımlanan “İşletme Geliştirme Programı Uygulama Esasları” mevzuatında yer alan “Belgelendirme Desteği” kapsamında Kuruluşumuzun düzenleyeceği sınavlara katılım gerçekleştiren firmalar KOSGEB’e başvuru yaparak sınav ücretlerinin %50 si için destek alabileceklerdir.

Kimyasal Değerlendirme Uzmanı Belgesine sahip olabilmek için; GTO MYM’ ye başvurmanızı önemle rica ederiz.

Saygılarımızla,

 

Detaylı Bilgi İçin:

Tel: 0552 832 88 27

E-mail:  info@gtomym.com

Web: www.gtomym.com

Adres: GTO Mesleki Yeterlilik Merkezi (İncilipınar Mah. GTO Hizmet Binası 4.kat)