Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Gaziantep Ticaret Odası olarak siz üyelerimize verdiğimiz hizmetler ile ilgili her türlü bilgi ve dokümana ilgili sayfalardan ulaşabilirsiniz. Lütfen ilgilendiğiniz konu ile ilgili sayfayı ziyaret ediniz.

veya lütfen aşağıdaki hizmet numarası ile irtibata geçiniz.

Destek Hattı

0850 205 27 27

GTO Online işlemlere hoşgeldiniz
Lütfen sisteme giriş yapınız..

Giriş Yap
İletişim

Telefon

0850 205 27 27

Adres

İncilipınar Mahallesi Ticaret Odası Hizmet Kompleksi Şehitkamil Gaziantep / TÜRKİYE

"BİRLİKTE BAŞARALIM"

Haberler

FİYAT FARKI KARARNAMESİ SEKTÖRE İLAÇ OLMADI

Yıldırım, sektörün beklentilerini tam olarak karşılayamadığını belirterek ülkede ekonomik aktivitenin ve istihdamın devamlılığı için kararnamenin yeniden düzenlenmesi gerektiğine dikkat çekti.

FİYAT FARKI KARARNAMESİ SEKTÖRE İLAÇ OLMADI

YILDIRIM: Ekonomik aktivitenin devamlılığı için kararname yeniden düzenlenmeli

Kamu projeleri yürüten müteahhitlerin uzun zamandır beklediği fiyat farkı kararnamesi 22 Ocak 2022 Tarihli ve 31727 Sayılı Resmi Gazete’de yayınlandı. Kararname ile ilgili bir değerlendirme yapan Gaziantep Ticaret Odası Başkanı Tuncay Yıldırım, sektörün beklentilerini tam olarak karşılayamadığını belirterek ülkede ekonomik aktivitenin ve istihdamın devamlılığı için kararnamenin yeniden düzenlenmesi gerektiğine dikkat çekti.

Yarattığı katma değer ve istihdam ile ekonomide kaldıraç görevini üstlenen inşaat sektörünün yaşadığı sorunlara tatmin edici ve kalıcı çözümler getirilmemesi durumunda tüm ekonominin olumsuz etkileneceğini belirten Yıldırım konuya ilişkin şu değerlendirmelerde bulundu:

 

Kararname ilaç olmadı

“Tüm dünyada hammadde temininde ve tedarik zincirlerinde yaşanan aksaklıklar ile girdi fiyatlarındaki beklenmeyen artışların yanında ülkemizde yaşanan kur dalgalanmaları ve yüksek enflasyon inşaat maliyetlerinde yüzde 200’ü aşan artışa neden olmuştur. Beraberinde birçok alt sektörü hareketlendiren, binlerce kişiye istihdam sağlayan inşaat sektörünün yaşadığı mağduriyetin giderilmesi için çatı kuruluşumuz TOBB, yerelde sektörü temsil eden Gaziantep İnşaat Müteahhitleri Derneği (GAİMDER) ve Odamızın ilgili meslek grupları ile birlikte kamuya iş yapan müteahhitlere fiyat farkı ve tasfiye hakkı verilmesi yönünde girişimlerde bulunduk. Ancak resmi gazetede yayımlanan kararname ne yazık ki sektöre ilaç olmadı, binlerce kamu müteahhitinin beklentisini karşılayamadı.”

 

Kararname yeniden düzenlenmeli

Ülkede ekonomik aktivitenin ve istihdamın devamlılığı için kararnamenin yeniden düzenlenmesi gerektiğini belirten Yıldırım düzenleme için şu önerilerde bulundu:

“Fiyat farkı uygulaması 1 Temmuz – 31 Aralık 2021 tarihlerini kapsayan 6 aylık süreyi değil 2021 yılı tamamı için hayata geçirilmeli. Girdi maliyetlerindeki artışların devamlılığı düşünüldüğünde uygulamanın 2022 yılını da kapsaması gerek. O nedenle ilave fiyat farkının 2022’de ilgili endeks değişimleri piyasa hareketleri ile eşitleninceye kadar devam etmeli. Öte yandan tasfiye hakkının hiç başlanmamış veya yüzde 50’den az ilerlemiş işler için de tanınmalıdır.”

“İnşaat sektörüne hassasiyetle yaklaşılmalı, zira inşaat sektörüne verilecek olan destek tüm ekonomiyi olumlu etkileyecektir” diyen GTO Başkanı Tuncay Yıldırım, kararnamenin bu hususlara dikkat edilerek yeniden düzenlenmesi için yetkililere çağrıda bulundu.

 

 

Diğer Haberler [Tüm Haberler]