Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Gaziantep Ticaret Odası olarak siz üyelerimize verdiğimiz hizmetler ile ilgili her türlü bilgi ve dokümana ilgili sayfalardan ulaşabilirsiniz. Lütfen ilgilendiğiniz konu ile ilgili sayfayı ziyaret ediniz.

veya lütfen aşağıdaki hizmet numarası ile irtibata geçiniz.

Destek Hattı

0850 205 27 27

GTO Online işlemlere hoşgeldiniz
Lütfen sisteme giriş yapınız..

Giriş Yap
İletişim

Telefon

0850 205 27 27

Adres

İncilipınar Mahallesi Ticaret Odası Hizmet Kompleksi Şehitkamil Gaziantep / TÜRKİYE

"BİRLİKTE BAŞARALIM"

Haberler

GAZİANTEP İLK ÇEYREK İHRACATINI % 2,1 ARTIRDI

Gaziantep, açıklanan Mart ayı ihracat rakamlarına göre 2020 yılının ilk çeyreğinde %2,1 artış sağlayarak en fazla ihracat yapan 5.il oldu. Mart ayında ise ihracatı geçen yılın aynı dönemine göre %4,9 geriledi.

GAZİANTEP İLK ÇEYREK İHRACATINI % 2,1 ARTIRDI

Gaziantep, açıklanan Mart ayı ihracat rakamlarına göre 2020 yılının ilk çeyreğinde %2,1 artış sağlayarak en fazla ihracat yapan 5.il oldu. Mart ayında ise ihracatı geçen yılın aynı dönemine göre %4,9 geriledi.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından açıklanan Mart ayı ihracat rakamlarını değerlendiren Gaziantep Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Yıldırım, yaşanan olağanüstü durum nedeniyle gerilemenin beklenen bir durum olduğunu söyledi.

Başkan Yıldırım yazılı değerlendirmesinde şunları söyledi:

“Gaziantepliler her şeye rağmen çalışma azminden, özveriden vazgeçmez. Yılın ilk çeyrek rakamlarına baktığımızda da bunu çok net görüyoruz. İlimiz Ocak-Mart 2020 döneminde 1 milyar 856 milyon dolarlık ihracat ile Türkiye ihracatının %4,7’sini gerçekleştirerek en fazla ihracat yapan 5.il oldu. Gaziantep’in bu performansı daha da yukarıya çıkaracak potansiyeli mevcut. Ancak içinde bulunduğumuz mevcut durum Mart ayında rakamların gerilemesine, ihracatımızın geçen yılın aynı dönemine göre %4,9 düşmesine neden oldu ki bu beklenen bir durumdu. Dileğimiz yaşanan bu küresel sorunun bir an önce son bulması ve hayatın normale dönmesi.”

TOBB ile birlikte çözüm üretmeye çalışıyoruz

“Hepimiz aynı gemideyiz ve bu süreci hep birlikte en az zararla atlatabilme çabasındayız” diyen Yıldırım, “Sürecin en doğru şekilde yönetilmesi ve ihracatçılarımızın yaşanan bu durumdan en az zarar görmesi amacıyla ihracatçılarımızdan gelen sorunları ve çözüm önerilerimizi çatı kuruluşumuz olan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne (TOBB) ileterek takibini yapmakta ve çözüme kavuşturmaktayız.  Son olarak ihracatçımızın transit rejime tabi yüklerinin sevk işlemlerinde yaşanan beklemelerden doğan ardiye ve fuzuli işgaliye maliyetleri konusunda TOBB ile bir girişimde bulunduk ve olumlu neticeye ulaştık. Nisan ayı boyunca Mersin Uluslarası Limanı'nda bu ücretlerde indirime gidildi.” Diye devam etti.

 

Çin’e ihracatımız %99,8 arttı, Irak ikinci sıraya düştü

Mart ayında Gaziantep ihracatını ülkelere göre de değerlendiren Tuncay Yıldırım ilin Çin’e olan ihracatının %99,8 arttığını söyledi ve şunları ekledi:

 “Mart ayında, Gaziantep’in en büyük ihracat pazarı olan Irak’a ihracatı %39 gerilerken Covid-19 salgının başladığı Çin’e ihracatı ise %99,8 artmış durumda. Çin’e Mart ayında 4,8 milyon dolar, ilk çeyrekte ise %92 artışla 9,9 milyon ihracat yaptık. Öte yandan yıllardır en fazla ihracat yapılan ülke olan Irak ikinci sıraya geriledi ve 77 milyon ihracat gerçekleştirdiğimiz ABD en fazla ihracat yaptığımız ülke oldu” dedi.

Tüm bunlar değişimin habercisi

Değişime dikkat çeken Yıldırım, “Rakamlar da gösteriyor ki yaşanan sürecin ardından hayatımızda iş yapma biçimleri, üretim yöntemleri, öncelikli sektörler ve pazarlar noktasında büyük değişimler olabilir. Buna hazırlıklı olmalıyız” diye konuştu.

Diğer Haberler [Tüm Haberler]