Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Gaziantep Ticaret Odası olarak siz üyelerimize verdiğimiz hizmetler ile ilgili her türlü bilgi ve dokümana ilgili sayfalardan ulaşabilirsiniz. Lütfen ilgilendiğiniz konu ile ilgili sayfayı ziyaret ediniz.

veya lütfen aşağıdaki hizmet numarası ile irtibata geçiniz.

Destek Hattı

0850 205 27 27

GTO Online işlemlere hoşgeldiniz
Lütfen sisteme giriş yapınız..

Giriş Yap
İletişim

Telefon

0850 205 27 27

Adres

İncilipınar Mahallesi Ticaret Odası Hizmet Kompleksi Şehitkamil Gaziantep / TÜRKİYE

"BİRLİKTE BAŞARALIM"

Haberler

GTO’NUN EKİM AYI MECLİS TOPLANTISI YAPILDI

Gaziantep Ticaret Odasının (GTO) ekim ayı olağan meclis toplantısı Meclis Başkanı M. Hilmi Teymur başkanlığında, Yönetim Kurulu, Meclis ve Disiplin Kurulu üyelerinin katılımıyla video konferans yöntemiyle gerçekleştirildi.

GTO’NUN EKİM AYI MECLİS TOPLANTISI YAPILDI

  • TEYMUR: Allah milletimizi şer odaklarından korusun
  • YILDIRIM: Türkiye’nin en hızlı büyüyen 3’üncü iliyiz

Gaziantep Ticaret Odasının (GTO) ekim ayı olağan meclis toplantısı Meclis Başkanı M. Hilmi Teymur başkanlığında, Yönetim Kurulu, Meclis ve Disiplin Kurulu üyelerinin katılımıyla video konferans yöntemiyle gerçekleştirildi.

 

Toplantının açılışında yaptığı konuşmada tüm dünyanın geçtiği zorlu pandemi sürecinde yardımlaşma, birlik ve beraberliğin çok daha fazla önem kazandığına dikkat çeken GTO Meclis Başkanı M. Hilmi Teymur, “GTO ailesi olarak bu süreçte pek çok başarılı işe imza attık, el birliğiyle, gönül birliğiyle pandemi mücadelesine omuz attık. Bunun son örneğini de 24 Nolu Kimyevi Maddeler, Boya, Temizlik Ürünleri Meslek Komitemiz gösterdi. Pandeminin başlangıcında yaptıkları dezenfektan bağışını tekrarlayarak bir kez daha güvenlik güçlerimizin yanında güçlü bir şekilde durdular. Komite üyelerimize bu duyarlı davranışlarından dolayı gönülden teşekkür ediyorum.” dedi.

Hatay’da meydana gelen orman yangınları ve terör saldırılarına da değinen Başkan Teymur, konuşmasına şöyle devam etti:

“Hatay’da meydana gelen orman yangınlarında hepimizin ciğeri yandı. Kundaklama şüphesi vardı, sebep olanların bir an önce cezalarını bulmasını diliyorum. Böylesine acı bir olayın bir daha yaşanmaması en büyük temennimiz. Ayrıca geçtiğimiz gece terör odakları yeniden haince bir saldırıya imza attılar. Neyse ki emniyet güçlerimizin özverili çalışmaları ve elde edilen istihbarat sayesinde bu saldırı hain emeline ulaşamadan önlendi.  Meydana gelen patlamada yaralanan 1’i polis 3 sivilimize acil şifalar diliyor, Hatay halkına geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Bu alçakça saldırılardan dolayı hain terör örgütünü lanetliyorum. Allah milletimizi bu şer odaklarından korusun.”

Yıldırım: Türkiye’nin en hızlı büyüyen 3’üncü iliyiz

Gaziantep Ticaret Odasının ekim ayında yürüttüğü faaliyetlere ilişkin Meclis Üyelerini bilgilendirdiği konuşmada ihracat rakamlarına da değinen GTO Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Yıldırım, bazı Orta Doğu ülkelerinin uyguladığı gayri resmi ambargolar, Doğu Akdeniz gerginliği, Kafkasya gerginliği ve pandemi gibi pek çok iç ve dış etkene, olumsuzluğa rağmen Gaziantepli firmaların ihracat potansiyelini arttırdığını söyledi.

Gaziantep’in 2020 yılı ilk 3 çeyreğini 5,5 milyar dolarlık ihracat ile kapattığını ve bu rakamla geçen yılın aynı dönemine göre %1’lik bir artış kaydettiklerini vurgulayan Başkan Yıldırım konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“Yine Gaziantep dış ticaret fazlası vermeye devam ediyor. 2020 yılında 2019 yılına göre 3,4 puan gerilemiş olsa da ihracatın ithalatı karşılama oranı %144… Gaziantep OSB’deki elektrik tüketimi eylül ayında 2019 yılına göre %12 artmış durumda. TEPAV tarafından yapılan araştırmaya göre Gaziantep Türkiye’de en hızlı büyüyen iller arasında. Türkiye’nin 2019 yılında en hızlı büyüyen 3 ili Manisa, Osmaniye ve Gaziantep.  Gaziantep, yüzde 3,7 büyüme hızı ile 2019 yılında en hızlı büyüyen 3. il oldu. Gaziantep’in dış ticaret verilerine baktığımızda, OSB’deki enerji tüketimine baktığımızda çarklar zorlanarak da olsa iş insanlarımızın, emektar çalışanlarımızın özverisiyle, emeğiyle, cesaretiyle dönüyor.”

Yıldırım: Ticari istihbarat ile başarı hikâyeleri yazıyoruz

Oda olarak Gaziantep’in bu gelişimine, iş dünyasının özverisine ürettikleri projelerle, sundukları hizmetlerle katkı sunmaya çalıştıklarını belirten Yıldırım, GTO Dış Ticaret İstihbarat Merkezinin de artık meyvelerini vermeye başladığını söyledi.

Yıldırım, “Merkezimizden danışmanlık hizmeti alan pek çok firmamızın nokta atışı ihracat yapmasına, ihracat potansiyelini artırmasına ve yeni pazarlar keşfetmesine vesile olduk. Birlikte daha fazla başarı hikâyesi yazabiliriz. Tüm üyelerimiz ve işletmelerimiz merkezimizden yararlanabilir. Hedefi ihracat olan herkese kapımız ve uzman ekibimizle birlikte tecrübemiz ardına kadar açık. Dış Ticaret İstihbarat Merkezimizin bir sonraki adımı da daha önce hiç ihracat yapmamış firmaları oyuna katarak, Gaziantep’in ihracatçı firma sayısını artırmak olacak.” diye konuştu.

Yıldırım: Dar boğazdan çıkışa büyük katkı sağlayacak müjdeler aldık

Son dönemde iş insanlarının büyük mücadele örneği sergilediğini ve ayakta kalmak için büyük çaba sarf ettiğini belirten Tuncay Yıldırım, GTO olarak bu mücadelede ellerinden gelen desteği sağladıklarını ve önemli sorunların çözümüne katkı sunduklarını söyledi.

Yıldırım, “Son günlerde dar boğazdan çıkışa büyük katkı sağlayacak müjdeler aldık. Uzunca bir süre vergi ve SGK borçlarının yapılandırılmasıyla ilgili girişimlerde bulunmuş, sesimizi duyurmaya çalışmıştık. Çok şükür bu konuyla ilgili pek çok kalemde önemli bir yapılandırma ve düzenleme yapıldı. Bununla birlikte kısa çalışma ödeneği 2 ay daha uzatıldı, mikro krediler hayata geçirildi. Ben bu vesileyle de sesimizi duyuran, sürece önemli katkılar sağlayan Adalet Bakanımız Abdülhamit Gül, Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi Milletvekilimiz Nejat Koçer ile tüm milletvekillerimiz, TOBB Başkanımız Rifat Hisarcıklıoğlu ve bürokratlarımıza canıgönülden teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.

 

Diğer Haberler [Tüm Haberler]