Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Gaziantep Ticaret Odası olarak siz üyelerimize verdiğimiz hizmetler ile ilgili her türlü bilgi ve dokümana ilgili sayfalardan ulaşabilirsiniz. Lütfen ilgilendiğiniz konu ile ilgili sayfayı ziyaret ediniz.

veya lütfen aşağıdaki hizmet numarası ile irtibata geçiniz.

Destek Hattı

0850 205 27 27

GTO Online işlemlere hoşgeldiniz
Lütfen sisteme giriş yapınız..

Giriş Yap
İletişim

Telefon

0850 205 27 27

Adres

İncilipınar Mahallesi Ticaret Odası Hizmet Kompleksi Şehitkamil Gaziantep / TÜRKİYE

Haberler

İHRACAT RAKAMLARI YÜZ GÜLDÜRDÜ

2019 Ocak ayında 586 milyon 823 bin dolar ihracat gerçekleştiren Gaziantep, 2020 yılına %5,3 artışla 616 milyon 456 bin dolar ihracat gerçekleştirerek yeni yıla güçlü bir giriş yaptı.

İHRACAT RAKAMLARI YÜZ GÜLDÜRDÜ

Yıldırım: Daha güçlü bir Türkiye için başarmak zorundayız.

2019 Ocak ayında 586 milyon 823 bin dolar ihracat gerçekleştiren Gaziantep, 2020 yılına %5,3 artışla 616 milyon 456 bin dolar ihracat gerçekleştirerek yeni yıla güçlü bir giriş yaptı.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından açıklanan bu verilere göre Gaziantep, en yüksek Ocak ayı ihracatıyla yeni bir rekora da imza attı.

Gaziantep’in en fazla ihracat yapan 6’ıncı kent olma başarısını sürdürdüğünü belirten GTO Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Yıldırım önemli bir ayrıntıya dikkat çekerek, “En fazla ihracat yapan 6’ıncı kentiz fakat bizim önümüzdeki 5 ile baktığımızda dış ticaret dengesi olarak çok ileride olduğumuzu görüyoruz.” dedi.

Yıldırım: 2019 yılında 2,3 milyar dolar dış ticaret fazlası verdik.

Gaziantep’in dış ticaret dengesinde tüm Türkiye’ye örnek bir şehir olduğunu vurgulayan Başkan Yıldırım, Gaziantep olarak 2019 yılında 2,3 milyar dolar dış ticaret fazlası verdiklerini söyleyerek açıklamalarına şu şekilde devam etti:

“İhracatımızın ithalatı karşılama oranı % 147,5… 2019 yılında en fazla ihracat yapan 5 şehre, yani Gaziantep’in önündeki illere baktığımızda İstanbul, Kocaeli ve Ankara dış ticaret açığı verirken, İzmir ve Bursa’da ihracatın ithalatı karşılama oranı Gaziantep’in gerisinde… Bu yönüyle Gaziantep tüm Türkiye’ye model olacak, örnek olacak bir kent... Bu anlamda yönelmemiz, gelişmemiz gereken en önemli nokta ithal edilen ürünleri Türkiye’de yerli ve milli imkânlarla üretebilmek, ihracatta kilogram fiyatımızı yükseltmek. Bunu yapmak zorundayız. Daha güçlü bir Türkiye için başarmak zorundayız. Dünyada, hele hele bulunduğumuz coğrafyada var olabilmenin temeli ekonomik güçten, üretim ve ihracat kabiliyetinden geçiyor. Maalesef ülkemizin çevresi yıllardır ateş çemberi. Bu ortamda en güçlü silahlarımızdan biri de ekonomi. Biz Gazianteplilerin tek ideali ülkemizi muasır medeniyetler seviyesinde görmek. Bu uğurda da canla başla çalışmaya, tüm kurumlarımızla, iş insanlarımızla bir bütün halinde mücadele etmeye devam edeceğiz. Bu idealin gerçekleşmesi yolunda çok önemli katkılar sağlayan ve Gazi şehrimizi örnek bir şehir kılan tüm ihracatçılarımızı canıgönülden tebrik ediyorum.

Diğer Haberler [Tüm Haberler]