Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Gaziantep Ticaret Odası olarak siz üyelerimize verdiğimiz hizmetler ile ilgili her türlü bilgi ve dokümana ilgili sayfalardan ulaşabilirsiniz. Lütfen ilgilendiğiniz konu ile ilgili sayfayı ziyaret ediniz.

veya lütfen aşağıdaki hizmet numarası ile irtibata geçiniz.

Destek Hattı

0850 205 27 27

GTO Online işlemlere hoşgeldiniz
Lütfen sisteme giriş yapınız..

Giriş Yap
İletişim

Telefon

0850 205 27 27

Adres

İncilipınar Mahallesi Ticaret Odası Hizmet Kompleksi Şehitkamil Gaziantep / TÜRKİYE

"BİRLİKTE BAŞARALIM"

Haberler

İRAN BÜYÜKELÇİSİ GTO’YU ZİYARET ETTİ

İran İslam Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Mohammad Farazmand Gaziantep Ticaret Odasını (GTO) ziyaret ederek İran ile ticareti bulunan GTO üyeleriyle bir araya geldi.

İRAN BÜYÜKELÇİSİ GTO’YU ZİYARET ETTİ

İran İslam Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Mohammad Farazmand Gaziantep Ticaret Odasını (GTO) ziyaret ederek İran ile ticareti bulunan GTO üyeleriyle bir araya geldi.

Gaziantep’in en fazla ihracat yaptığı ülkeler arasında olan İran ile ticari ilişkilerin değerlendirildiği ve İran ile ticareti bulunan GTO üyelerinin de yer aldığı ziyarette konuşan GTO Başkanı Tuncay Yıldırım, “Dostluğumuzu her zaman devam ettirmek istediğimiz İran ile çok köklü bir geçmişe sahibiz. Tarihi, kültürel ve bölgesel birlikteliğimiz ışığında ticari ilişkilerimizi bir üst seviyeye çıkartmak istiyoruz.” dedi.

Yıldırım: En rahat ticaret yapacağımız ülke İran’dır

Gaziantep’in en rahat ticaret yapacağı ülkenin İran olduğunu vurgulayan Başkan Yıldırım şöyle devam etti:

“İran’ın ekonomik yapısına baktığımızda Gaziantep için çok önemli bir hammadde olan petrokimyada güçlü olduğunu biliyoruz. Yine alıcısı olduğu gıda ve tekstil ürünlerinde de Gaziantep’in güçlü bir tedarikçi olduğu ortada. İran, 2020 yılında Gaziantep’in en fazla ihracat yaptığı 8. ülke olmuş. 2021 yılının ilk 5 ayında ise geçen yıla göre %328 artış ile ihracatımız 113 milyon dolara ulaşmış. Pandeminin etkileri giderek azalıyor. Normalleşme süreci hız kazanıyor. İran ile iş birliği yapabileceğimiz pek çok sektör söz konusu. Dolayısıyla mevcut ticaret hacmimizi çok daha yukarıya taşıyabiliriz. Önümüzdeki süreçte heyet ziyaretleri ve iş insanlarımızı bir araya getirecek organizasyonlar planlıyoruz.”

Farazmand: Sorunların büyük bir kısmı transit ve lojistikle ilgili

GTO’ya gerçekleştirdiği ziyarette Gaziantep’in cazibe merkezi olduğunu belirten ve bütün büyükelçilerin Gaziantep’e gelmeyi ve bölgeyi tanımayı arzu ettiğini söyleyen İran İslam Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Mohammad Farazmand, tarihi ve kültürel bağların yanı sıra ticari anlamda Gaziantep ile çok güçlü bir bağa sahip olduklarını söyledi.

2019 ve 2020 yıllarının ticari anlamda istedikleri gibi geçmediğini belirten Büyükelçi Farazmand, “Hamdolsun 2021 yılında bu durum düzelmeye başladı. Bizim burada oluş amacımız ticari iş birlikleri için sizleri dinlemek ve taleplerinizi almak. Ülkelerimiz arasında belirlenen 30 milyar dolarlık bir ticaret hedefi var. Bunun ilk adımı da sizlere yaptığımız bu ziyaretler.” dedi.

GTO Meclis Başkan Vekilleri Mehmet Dal ve Mithat Tümer’in de yer aldığı ziyaret kapsamında İran ile ticari ilişkileri bulunan GTO üyelerini dinleyen ve talepleri hakkında açıklamalarda bulunan Büyükelçi Farazmand, mevcut sorunların büyük bir kısmının transit ve lojistikle ilgili olduğunu, bu konunun çözümü için üst düzeyde görüşmeler yapıldığını ve yol haritasının oluşturulduğunu ekledi.

 

Diğer Haberler [Tüm Haberler]