Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Gaziantep Ticaret Odası olarak siz üyelerimize verdiğimiz hizmetler ile ilgili her türlü bilgi ve dokümana ilgili sayfalardan ulaşabilirsiniz. Lütfen ilgilendiğiniz konu ile ilgili sayfayı ziyaret ediniz.

veya lütfen aşağıdaki hizmet numarası ile irtibata geçiniz.

Destek Hattı

0850 205 27 27

GTO Online işlemlere hoşgeldiniz
Lütfen sisteme giriş yapınız..

Giriş Yap
İletişim

Telefon

0850 205 27 27

Adres

İncilipınar Mahallesi Ticaret Odası Hizmet Kompleksi Şehitkamil Gaziantep / TÜRKİYE

"BİRLİKTE BAŞARALIM"

Haberler

"İŞLETMELERE YÖNELİK HASAR TESPİT ÇALIŞMA RAPORU" YAYINLANDI

Afetten etkilenen bölge işletmelerinin fiziksel, finansal ve operasyonel ihtiyaçlarının belirlenmesine yönelik yürütülen “İşletmelere Yönelik Hasar Tespit Anketi’’ sonuçları yayınlandı.

6 Şubat 2023 tarihinde şehrimizi ve bölgemizi etkileyen deprem felaketi sonrası bölgenin sosyo-ekonomik ihtiyaçlarına yönelik faaliyetler ve projeler yürütmek üzere Odamız bünyesinde "Bölgesel Yeniden Yapılanma Merkezi" kurulmuştur.

Merkez, geçici ofisler ve depolama alanları oluşturmaktan, işletmeler arası ortaklıklar kurulmasına, mesleki ve teknik eğitimlerden psiko sosyal desteğe, istihdam desteklerinden KOBİ hibe programlarına kadar birbirinden farklı faaliyetler içeren projeler ile bölgenin iyileşme sürecini desteklemeyi hedeflemektedir. 

Bu kapsamda IDEMA ve Gaziantep Ticaret Odası tarafından, deprem bölgesindeki illerde bulunan ticaret odalarının da katkılarıyla afetten etkilenen bölge işletmelerinin fiziksel, finansal ve operasyonel ihtiyaçlarının belirlenmesine yönelik yürütülen “İşletmelere Yönelik Hasar Tespit Anketi’’ gerçekleştirilmiştir.

Deprem bölgesindeki işletmelerimizin ihtiyaçlarını tespit edebilmek ve bu ihtiyaçlara göre yönelik ilgili stratejik planı oluşturabilmek için 11 ilde genel olarak 1935 anket, Kahramanmaraş özelinde 224 anket ve Şanlıurfa özelinde 869 anket ile toplamda 3028 işletme ile hasar tespit çalışmaları yürütülmüştür.

Ankete katılan işletmelerin %76’sının deprem sonrasında faaliyete geçemediğini belirtmiş ve  işletmelerin faaliyetlerini yürütmesindeki en önemli engeller şu şekilde tespit edilmiştir.

  • İşletmenin Tamamen veya Kısmen Yıkılması
  • Finansal Sorunlar
  • İşletmenin Faaliyete Geçmesini Engelleyecek Kadar Hasarlı Olması
  • Makine ve Ekipman Hasarı
  • Personel Kaybı

Deprem sonrası işletmelerin yaşadığı sorunların ekonomik, teknik ve sosyal olarak üç bölümde değerlendirildiği “İşletmelere Yönelik Hasar Tespit Anketi” sonuçlarının tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

İşletmelerin 10 Mart – 10 Nisan 2023 tarih aralığında yanıtladığı anketi, işletmelerimizin niteliği ve nicelikleri sürekli değişen ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak güncel sorunlarını tespit edebilmek ve bu sonuçlara istinaden aksiyonlar geliştirebilmek amacıyla çeşitli zaman aralıkları ve farklı soru formatlarıyla yinelenmesi planlanmaktadır.

Diğer Haberler [Tüm Haberler]