Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Gaziantep Ticaret Odası olarak siz üyelerimize verdiğimiz hizmetler ile ilgili her türlü bilgi ve dokümana ilgili sayfalardan ulaşabilirsiniz. Lütfen ilgilendiğiniz konu ile ilgili sayfayı ziyaret ediniz.

veya lütfen aşağıdaki hizmet numarası ile irtibata geçiniz.

Destek Hattı

0850 205 27 27

GTO Online işlemlere hoşgeldiniz
Lütfen sisteme giriş yapınız..

Giriş Yap
İletişim

Telefon

0850 205 27 27

Adres

İncilipınar Mahallesi Ticaret Odası Hizmet Kompleksi Şehitkamil Gaziantep / TÜRKİYE

"BİRLİKTE BAŞARALIM"

Haberler

MEDİKAL FİRMALARININ TAHSİLAT SORUNU CİDDİ TEHDİT OLUŞTURUYOR

Pandemi döneminde stratejik önemini bir kez daha hatırladığımız medikal sektörünün kamu hastaneleri ile yaşadığı tahsilat problemi sektörde ciddi tehdit oluşturuyor.

MEDİKAL FİRMALARININ TAHSİLAT SORUNU CİDDİ TEHDİT OLUŞTURUYOR

Pandemi döneminde stratejik önemini bir kez daha hatırladığımız medikal sektörünün kamu hastaneleri ile yaşadığı tahsilat problemi sektörde ciddi tehdit oluşturuyor.

Medikal sektöründe faaliyet gösteren üyelerinin çok zor durumda olduğunu belirten Gaziantep Ticaret Odası Başkanı Tuncay Yıldırım, birçok firmayı iflasın eşiğine getiren sürece çözüm bulunmazsa bu durumun hem halk sağlığı, hem istihdam hem de ekonomik anlamda birçok sorunu da beraberinde getireceğini söyledi.

Gaziantep Ticaret Odası Başkanı Tuncay Yıldırım, medikal firmalarının kamu ve üniversite hastaneleri ile yaşadığı tahsilat probleminin çözülmesi için yetkililerden destek beklediklerini söyledi.

Yıldırım, konu ile ilgili şu değerlendirmelerde bulundu:

“GTO Özel Sağlık Hizmet Sunucuları Meslek Komitemizden aldığımız geri bildirimler ne yazık ki firmalarımızın ciddi tehdit altında olduğunu gösteriyor. Daha önce alacaklarından %25 feragat etmeyi kabul ederek 01.08.2020 tarihinden önceki alacaklarını tahsil eden firmalar ne yazık ki 01.08.2020’den itibaren yaptığı satışlar için herhangi bir ödeme alamadı. Öte yandan %25 feragati kabul etmeyen firmaların ise 2018’den bu yana hak edişlerini tahsil edemiyorlar. Ödemler yapılmadığı takdirde iflaslar, işten çıkarmalar, piyasaya yabancı firmaların hâkim olması ve sağlık siteminde aksamalar dâhil birçok sorun baş gösterecek.”

İhale şartnamelerinde belirlenen ödeme takvimine uyulsun

Firmaların beklentilerinin alacakları konusunda tek muhataplarının satışı yaptıkları Sağlık Bakanlığı olması ve ihale şartnamelerinde belirlenen ödeme takvimine uyulması olduğunu söyleyen Tuncay Yıldırım, “Firmalarımız ne yazık ki geleceğe yönelik herhangi bir planlama yapma ve yeni açılan ihalelere girecek gücü kalmadı. Ödemeler yapılmaz ise DMO kanalı ile yapılan alım ihalelerine yabancı firmalar girecek piyasadaki oyuncular değişecek. Yetkililerin mevcut alacakların ivedilikle ödenmesi ve bundan sonraki süreci de sisteme bağlaması için adım atması gerekmektedir.”

 

Diğer Haberler [Tüm Haberler]