Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Gaziantep Ticaret Odası olarak siz üyelerimize verdiğimiz hizmetler ile ilgili her türlü bilgi ve dokümana ilgili sayfalardan ulaşabilirsiniz. Lütfen ilgilendiğiniz konu ile ilgili sayfayı ziyaret ediniz.

veya lütfen aşağıdaki hizmet numarası ile irtibata geçiniz.

Destek Hattı

0850 205 27 27

GTO Online işlemlere hoşgeldiniz
Lütfen sisteme giriş yapınız..

Giriş Yap
İletişim

Telefon

0850 205 27 27

Adres

İncilipınar Mahallesi Ticaret Odası Hizmet Kompleksi Şehitkamil Gaziantep / TÜRKİYE

"BİRLİKTE BAŞARALIM"

Haberler

REEL SEKTÖRDEN ÇAĞRI

-Bankalar reel sektörü yalnız bırakmasın -YEKDEM mücbir sebep sayılsın

REEL SEKTÖRDEN ÇAĞRI:

  • Bankalar reel sektörü yalnız bırakmasın
  • YEKDEM mücbir sebep sayılsın

Gaziantep Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Yıldırım, reel sektörün sesi olmaya devam ediyor.

Başkan Yıldırım,  yaşanan süreçte üretimin düşmesine rağmen enerjinin halâ en büyük maliyet olduğuna dikkat çekerek YEKDEM’in mücbir sebep kabul edilerek 3 ay boyunca alınmamasını isterken bankaları da sıkıntıya düşen firmalara destek olmaya çağırdı.

Üretim düşerken YEKDEM yükü artacak

Özel sektör elektrik üreticisinin üzerindeki Yenilenebilir Enerji Kaynaklarını Destekleme Mekanizması (YEKDEM) yükünün üretimin düştüğü şu günlerde  üreticideki yükünün artacağına dikkat çeken GTO Yönetim Kurulu Başkanı Yıldırım, Son Kaynak Tedarik Tarifesi içinde yer alan YEKDEM maliyetlerinin yükünün 3 ay boyunca mücbir sebep sayılarak alınmaması için çağrıda bulundu.

Yıldırım, “Bilindiği üzere ülkemizde üretimdeki en yüksek maliyet kalemi enerjidir. Ancak içinde bulunduğumuz süreçte üretim düştü maliyet düşmedi. Bir yandan kurlar artıyor, bir yandan üretim düşüyor. Ama sanayicinin YEKDEM yükü devam ediyor. Bu süreçte karar mekanizmalarından sanayicinin enerji maliyetleri üzerindeki YEKDEM’in mücbir sebep sayılarak 3 ay boyunca alınmaması için gerekli düzenlemeyi yaparak destek olmalarını bekliyoruz.”dedi.

Müşterinize şimdi destek olmazsanız yarın hiç kâr edemeyeceksiniz

Öte yandan üyelerden bankaların bu süreçte gerekli hassasiyeti göstermedikleri yönünde dönüşler aldıklarını belirten Yıldırım, “Üyelerimiz bankalar tarafından ‘limit bitti’ denilerek geri çevrildiklerini söylüyorlar. Bankalarımızın değerli yöneticileri bilmelidir ki bu dönem karlılık düşünecek, işletme seçecek dönem değil. KGF’nin kefalet kapasitesi 250 milyar lira artırılmışken  işletmelerimize destek olun. Unutmayın bu işletmeler sizin sadece bugün değil gelecekteki müşteriniz. Müşterinize şimdi destek olmazsanız yarın hiç kar edemeyeceksiniz” diye konuştu.

İçinde bulunduğumuz süreçte reel sektörün ayakta kalabilmek için büyük bir çaba sarf ettiğini söyleyen Yıldırım, “Gösterilen çabanın önündeki engelleri hep beraber aşmamız gerek. Zincirin tek bir halkasının kopması demek tüm sistemin çökmesi demektir.” ifadelerini kullandı.

 

Diğer Haberler [Tüm Haberler]