Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Gaziantep Ticaret Odası olarak siz üyelerimize verdiğimiz hizmetler ile ilgili her türlü bilgi ve dokümana ilgili sayfalardan ulaşabilirsiniz. Lütfen ilgilendiğiniz konu ile ilgili sayfayı ziyaret ediniz.

veya lütfen aşağıdaki hizmet numarası ile irtibata geçiniz.

Destek Hattı

0850 205 27 27

GTO Online işlemlere hoşgeldiniz
Lütfen sisteme giriş yapınız..

Giriş Yap
İletişim

Telefon

0850 205 27 27

Adres

İncilipınar Mahallesi Ticaret Odası Hizmet Kompleksi Şehitkamil Gaziantep / TÜRKİYE

"BİRLİKTE BAŞARALIM"

Haberler

Türkiye Halı Sektörünü Dünya ile Buluşturan Gaziantep Halı Fuarı Kapılarını Açtı!

Gaziantep Halı Fuarı ile dünya halı sektörü profesyonellerini ağırlamaya başladı. 28-31 Mayıs 2024 tarihleri arasında OFM'de sektörün güçlü markalarını ve uluslararası alıcıları bir araya getiren fuar, ilk günden yoğun ilgi gördü.

Türkiye Halı Sektörünü Dünya ile Buluşturan Gaziantep Halı Fuarı Kapılarını Açtı!

Türkiye'nin halı imalatının kalbi Gaziantep, Gaziantep Halı Fuarı ile dünya halı sektörü profesyonellerini ağırlamaya başladı. 28-31 Mayıs 2024 tarihleri arasında Ortadoğu Fuar Merkezi'nde (OFM) sektörün güçlü markalarını ve uluslararası alıcıları bir araya getiren fuar, ilk günden yoğun ilgi gördü.

Ülkemizdeki halı sektörünün lokomotifi Gaziantep, Türkiye’nin halı üretimindeki gücünü ve çeşitliliğini dünyaya tanıtmak için düzenlenen Gaziantep Halı Fuarı'na ev sahipliği yapıyor. Tüyap Fuarcılık Grubu, Gaziantep Ticaret Odası, Gaziantep Halıcılar Odası iş birliği ve Gaziantep Valiliği, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Güneydoğu Anadolu Halı İhracatçıları Birliği (GAHİB) destekleri ile hazırlanan Gaziantep Halı Fuarı sektörün güçlü markalarını ve uluslararası alıcıları bir araya getirerek, sektörün gelişimine katkı sağlamayı hedefliyor.

Fuar daha ilk günden büyük ilgi gördü

Fuar kapılarını açtığı 28 Mayıs’ta halı sektörüne dair meraklı ve iş bağlantısı kurmak isteyen ziyaretçilerle dolup taştı. Fuarda yerli ve yabancı katılımcılar, ağırlıklı olarak makine yapımı halılar, seccadeler, paspaslar ve kilimlere uzanan bir yelpazede ürünlerini sergiliyor. Fuar kapsamında ayrıca tekstil zemin kaplamaları, lifler, iplikler, tekstil makine ve aksesuarları da yer alıyor. 2 salon 25 bin metrekare alanda düzenlenen fuara 10 ülkeden 150 firma ve firma temsilciliği katılıyor.

Ersözlü: Gaziantep'in halıcılık sektöründeki uluslararası itibarı bir kez daha kanıtlandı

Tüyap Fuarlar Yapım A.Ş. Genel Müdürü İlhan Ersözlü, “Halı sektörünün en önemli etkinliklerinden birini gerçekleştirmenin gururunu yaşıyoruz. Bu yıl fuarımıza, 80 ülkeden kayıt yaptıran ziyaretçilerle birlikte, Orta Doğu, Avrupa, Afrika ve Amerika gibi bölgelerden katılımcılar da yoğun ilgi gösteriyor. Ayrıca, fuarımızda 200'ün üzerinde alım heyeti bulunuyor. Bu heyetler arasında Rusya, Gürcistan, Kazakistan, Ürdün, Irak, Cezayir, Lübnan, Libya, Suudi Arabistan, Tunus, Mısır ve Moritanya gibi ülkelerden gelen alım heyetleri de yer alıyor. Bu değerli katılımcıların fuarımıza olan ilgisi, Gaziantep'in halıcılık sektöründeki önemini ve uluslararası alanda kazandığı itibarı bir kez daha kanıtlıyor. Fuar boyunca yapılacak olan görüşmeler, anlaşmalar ve iş birlikleri, hem katılımcı firmalarımız hem de sektörümüz için büyük fırsatlar yaratacaktır. Fuarımızın, hepimiz için verimli ve başarılı geçmesini temenni ediyorum. Bu vesileyle, fuarımızın gerçekleşmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyor, siz değerli katılımcılarımıza ve misafirlerimize saygılarımı sunuyorum” dedi.

Yıldırım: Halı, Gaziantep sanayisinin en güçlü kası

Gaziantep Ticaret Odası Başkanı Tuncay Yıldırım ise yaptığı açılış konuşmasında Gaziantep’in, sadece Türkiye'de değil, dünya genelinde de halıcılıkta marka haline gelmiş bir şehir olduğunu belirtti. Yıldırım, “Tarihi İpek Yolu'nun önemli duraklarından biri olan şehrimiz, yüzyıllardır ticaretin ve zanaatın merkezi olmuştur. TOBB Sanayi Veri Tabanı verilerine göre, ülkemizde parça makine halısı üretim kapasitesi yıllık 430 milyon metrekare. Bunun yüzde 75’i yani yaklaşık 322 milyon metrekarelik üretim kapasitesi Gaziantep’te. Türkiye halı ihracatının ise yüzde 83’ünü, dünya ihracatının ise yüzde 34’ünü gerçekleştiriyor. Kısacası şehrimizde yüzlerce tezgâhta, milyonlarca metrekare halı dokunuyor ve 30 binden fazla kişiye istihdam sağlayan dev bir sektör var. Veriler gösteriyor ki, halı Gaziantep sanayisinin en güçlü kası, biliyorsunuz vücudumuzdaki bir kası güçlü tutmak için onu çalıştırmamız, doğru beslemememiz gerek. Dolayısıyla şehirde düzenlenen her sektörel fuar turizm sektörünün canlanmasına ve yerel esnafımıza da katkı. Fuarımız, yerel ekonomimize sağladığı katkılarla birlikte, Gaziantep'in kültürel ve turistik değerlerinin de tanıtılmasına olanak tanıyor. Gaziantep Halı Fuarı’nda stantları ile yer alan yerli ve yabancı katılımcı firmalarımıza, ziyaretçilere, emeği geçenlere ve tüm destek verenlere teşekkür ediyor ve fuarımızın hepimize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum” dedi.

Yıldırım: Kur farkları, vize ve finansman sorunu ihracatçıları zorluyor

Halı sektörünün Gaziantep'teki büyük buluşmasında konuşan ve sektörde yaşanan sorunlara da değinen Başkan Yıldırım, "Sanayimizin en güçlü kası halı sektörüdür. Finansmana erişimdeki zorluklar, vize sorunları ve döviz kuru halı ihracatçısının rekabet gücünü zayıflatıyor. Kent sanayisini omuzlayan hah sektöründe ihracatçıların yaşadıkları zorlukların bir an önce çözülmesi gerekiyor. Yüksek girdi maliyetleri ile boğuşan sanayicilerimiz dış pazarda önemli zorluklar yaşıyor. ” ifadelerini kullandı.

Çeber: Gaziantep gelecekte yeni Marmara olacak

Gaziantep Valisi Kemal Çeber de açılışta yaptığı konuşmada, Gaziantep'in üretim, istihdam ve ihracatıyla ülkenin en önemli kentlerinden birisi olduğunu belirtirken, Basra'dan İstanbul'a kadar uzanacak olan Kalkınma Yolu Projesi’nin hayata geçmesiyle de dünya ticaretinin yeni güzergâhının merkezi olacağını ifade etti. Vali Çeber, "Gelecekte burası Gaziantep merkezli olarak Türkiye'nin yeni Marmara'sı olacaktır. Bu çok açıktır." şeklinde konuştu.

Şahin: OSB'yi merkeze aldık

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin de, sanayicilerin büyük zorluklarla üretim yaparak, ülke ekonomisine büyük katkı sağladıklarını söyledi. Başkan Şahin, "Her türlü zorluklara rağmen büyük riskler alarak ülkemiz için, şehrimiz için üretim yapıyorsunuz. Hepinizi tek tek kutluyor, alkışlıyorum. Büyükşehir Belediyesi olarak biz OSB'yi merkeze aldık. Bunu seçim beyannamemize de koyduk. Ulaşımı kolaylaştırmak, çalışanların konut sorununu çözmek için önemli projelerimiz var. Hep birlikte başaracağız." ifadelerine yer verdi.

Kaplan: Çarklar durursa herkes durur

Güneydoğu Anadolu Halı İhracatçıları Birliği Başkanı Zeynal Abidin Kaplan ise yaptığı konuşmada, dış pazarlardaki daralmalara ve finansmana erişimde yaşanan sıkıntılara dikkat çekti. Halı sektörünün sadece Gaziantep için değil Türkiye için de çok önemli bir sektör olduğuna vurgu yapan Başkan Zeynal Abidin Kaplan, "Sektörümüz yani halı sektörü bereketli ve kıymetli bir meslektir. Halıcılar olarak 60 bin civarında çalışanınız var. Yan sektörlerle birlikte çalışan sayısı 300 bini buluyor. Çarklar döndüğü müddette OSB çalışır, çarklar durursa herkes durur. Birlik ve beraberlik içinde çalışmalıyız. Birlik olduk, İstanbul Uluslararası Halı Fuarı’nı ülkemize kazandırdık. Birlik olduk bugün bu fuarı gerçekleştiriyoruz. Bu fuar benim hayalimdi. Üretici biz isek fuarı da biz yapalım dedik ve başardık." dedi.

Fuar, yeni iş fırsatlarına kapı açıyor

Halı sektörünün Türkiye'nin dünya genelindeki ticaret hacmini 17,2 milyar dolara taşıdığı ve 117 ülkeye yaklaşık 3 milyar dolarlık halı ihracatı gerçekleştirdiği göz önüne alındığında, Gaziantep Halı Fuarı sektördeki firmalar için önemli bir platform oluşturuyor. Gaziantep dünya halı imalatında en çok halı üretimi gerçekleşen bölge konumunda… Bu bağlamda fuar, firmaların iş bağlantılarını güçlendirmesi ve yeni iş fırsatları yakalaması için ideal bir ortam sunuyor. Gaziantep Halı Fuarı, 28-30 Mayıs 2024 tarihlerinde 10.00-18.00, 31 Mayıs 2024 tarihinde ise 10.00 -17.00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.

Diğer Haberler [Tüm Haberler]