Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Gaziantep Ticaret Odası olarak siz üyelerimize verdiğimiz hizmetler ile ilgili her türlü bilgi ve dokümana ilgili sayfalardan ulaşabilirsiniz. Lütfen ilgilendiğiniz konu ile ilgili sayfayı ziyaret ediniz.

veya lütfen aşağıdaki hizmet numarası ile irtibata geçiniz.

Destek Hattı

0850 205 27 27

GTO Online işlemlere hoşgeldiniz
Lütfen sisteme giriş yapınız..

Giriş Yap
İletişim

Telefon

0850 205 27 27

Adres

İncilipınar Mahallesi Ticaret Odası Hizmet Kompleksi Şehitkamil Gaziantep / TÜRKİYE

"BİRLİKTE BAŞARALIM"

Gaziantep Ticaret Odası 43 Nolu Yenilenebilir Enerji Meslek Grubu Firmaları 2023 yılının ilk Sektörel istişare toplantısını gerçekleştirdi.

Gaziantep Ticaret Odası 43 Nolu Yenilenebilir Enerji Meslek Grubu Firmaları 2023 yılının ilk Sektörel istişare toplantısını gerçekleştirdi.

43 Nolu Komite Başkanı Peykan Samlı başkanlığında gerçekleşen toplantıda bir araya gelen GES firmalarının temsilcileri, GES sektöründeki gelişmeler ve problemlerle ilgili istişarede bulundu.

Toplantıya GTO Yönetim Kurulu Üyesi ve 43 Nolu Meslek Komitesi Meclis Üyesi  İbrahim Yetkinşekerci, 43 Nolu Meslek Komite Başkanı Peykan Samlı, 43 Nolu Meslek Komite Meclis Üyesi Kazım Çolak ve sektör temsilcileri katıldı.

Toplantıda konuşan 43 Nolu Yenilenebilir Enerji Meslek Komitesi Meclis Üyesi Kazım Çolak, üyelerimizden aldığımız geri bildirimler sonucunda; 01.01.2023 tarihli EPDK tarife tablosunda belirlenen dağıtım bedellerinin ardından zorlanmaya başladıklarını, EPDK tarafından 6838 sayı 29.12.2016 tarih ile yayınlanan kurul kararına göre 31.12.2017’den önce faaliyete geçen GES tesislerin; 10 yıl boyunca %75 indirimli dağıtım bedeli alınacağının açıklandığını, ancak yıllar içinde EPDK’nin dağıtım bedeline yaptığı zamlar ve bugün gelinen nokta da yatırımcının tüm hesaplarını alt üst ettiğini gözlemlediklerini ifade etti.

Çolak; Lisanssız elektrik üreticileri, fahiş dağıtım bedelinden kaynaklı haksız rekabetin giderilmesi gerektiğini, aksi durumda bu nedenlerin tesislerindeki faaliyetlerini durdurarak mağduriyetlerine neden olacağını,  lisanssız ve lisanslı ayrımının ortadan kaldırılarak tüm lisanssız elektrik üreten firmalara lisans verilmesi ve sektörde tek düzenin sağlanması hususunda girişimlere önem verilmesi gerektiği ifade edildi.

 

43 - Yenilenebilir Enerji Meslek Komitesi ile ilgili haberler